22. 11. 2017 11:48 , článok bol aktualizovaný 22. 11. 2017 16:49 | HAAG/zg, TASR

Mladič je vinný z vojnových zločinov v Bosne, dostal doživotie

Haagsky tribunál už v minulosti konštatoval, že vyvraždenie približne osemtisíc moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici bolo genocídou.

Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič na súde ICTY v Haagu, ktorý ho odsúdil na doživotie.
Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič na súde ICTY v Haagu, ktorý ho odsúdil na doživotie. Foto: TASR/AP

Trest doživotného väzenia uložil v stredu Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi, ktorého uznal za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. Informovala o tom agentúra AP.

 Mladiča (75) uznal trojčlenný senát za vinného v desiatich z 11 bodov obžaloby, ktoré sa týkali zločinov spáchaných v Bosne a Hercegovine silami pod jeho velením vrátane najväčších krutostí - trojročného obliehania a ostreľovania Sarajeva a zmasakrovania približne 8000 mužov a chlapcov v bosniackej enkláve Srebrenica. Obžalovaný podľa ICTY nesie zodpovednosť za prenasledovanie, vyhladzovanie a vraždenie obyvateľstva.

Podobne ako v predošlých rozhodnutiach tribunál označil masakru v Srebrenici za genocídu. Spod obvinení z genocídy v iných oblastiach bol Mladič oslobodený.

Proti stredajšiemu rozsudku sa obžalovaný môže odvolať. Vzhľadom na ukončenie činnosti ICTY v decembri sa však prípadným odvolaním bude zaoberať tzv. Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), upozornila agentúra DPA.

Ženy držia fotografie obetí vojny v bývalej Juhoslávií.
Ženy držia fotografie obetí vojny v bývalej Juhoslávií. Foto: TASR/AP
 

Na sledovanom pojednávaní boli prítomné aj matky obetí srebrenickej masakry, ktoré privítali rozhodnutie súdu potleskom. Mladičov syn Darko zase reagoval slovami, že "nie je prekvapený", keďže považoval súd za "totálne zaujatý už od samého začiatku".

Predsedajúci sudca Alphons Orie prečítal rozsudok po vykázaní Mladiča zo súdnej siene do inej miestnosti, keďže nahlas protestoval proti zamietnutiu požiadavky obhajcov skrátiť pojednávanie pre údajný vysoký krvný tlak obžalovaného.

 

Napriek tomu mnoho Srbov žijúcich v Bosne i Srbsku verí, že Mladič je nevinný. V Božanoviči, rodnej dedine bývalého veliteľa, po ňom pomenovali ulicu. Mnohí stále obdivujú fotky z jeho mladosti ale aj z generálskych čias.

Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladić.
Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladić. Foto: TASR/AP
 

Mladič - bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-1995 - bol tribunálom ICTY obvinený v 11 bodoch z vojnových zločinov a genocídy vrátane masakrov v Sarajeve a Srebrenici. Obvinený z nich bol ešte v roku 1996 spolu s ďalšími vodcami a veliteľmi bosnianskych Srbov.

Žena plače pri hrobe člena rodiny, ktorý je obeťou srebernickej masakry. 11. júla
Žena plače pri hrobe člena rodiny, ktorý je obeťou srebernickej masakry. 11. júla Foto: TASR/AP
 

Mladič sa však skrýval až do 26. mája 2011, keď ho zadržali. Súdny proces s ním prebiehal od mája 2012 do decembra 2016. Odvtedy čakal na vynesenie rozsudku. Žalobcovia požadovali jeho odsúdenie na doživotie, zatiaľ čo obhajcovia vyhlasovali, že by mal byť zbavený obvinení.

 

Mladičov prípad je posledným otvoreným procesom v agende tohto tribunálu, ktorý doposiaľ usvedčil a odsúdil 83 podozrivých.

 

Reakcie na Mladičov rozsudok

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg privítal stredajší rozsudok. "Vítam rozsudok trestného tribunálu OSN proti Ratkovi Mladičovi. Dokazuje to, že vláda zákona funguje a tí, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny, sa musia zodpovedať," uviedol šéf NATO.

Stoltenberg v správe pre médiá pripomenul, že aliancia pomohla ukončiť "túto temnú kapitolu v dejinách Európy". Dodal, že región západného Balkánu má strategický význam pre NATO, ktoré pomohlo vybudovať a udržať stabilitu v tomto regióne po dobu vyše dvadsať rokov.

"Budúcnosť západného Balkánu vidíme v podobe euroatlantickej spolupráce a integrácie pre tých, ktorí to chcú," odkázal Stoltenberg a vyjadril nádej, že rozhodnutie ICTY posunie západobalkánsky región ďalej na ceste mieru a zmierenia.

Srbského prezidenta Aleksandara Vučiča neprekvapuje, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vymeral v stredu doživotný trest odňatia slobody bývalému bosnianskosrbskému generálovi Ratkovi Mladičovi.

"Všetci sme vedeli, aký bude výsledok," povedal Vučič, ktorý sa podľa agentúry AP v minulosti hlásil k srbskému ultranacionalizmu a v súčasnosti o sebe tvrdí, že je proeurópskym reformátorom.

Vučič ďalej uviedol, že ICTY je zaujatý voči Srbom a ich vojnovým obetiam, avšak dodal, že vojnové zločiny spáchané Srbmi by sa nemali ospravedlňovať.

"My sme ochotní prijať svoju zodpovednosť, kým iní nie. Zbohom všetkým, ktorí nás chcú vracať do minulosti; my chceme kráčať v ústrety budúcnosti," povedal srbský prezident s tým, že proces s Mladičom nesledoval.

Bosniansky premiér Denis Zvizdič rozsudok vynesený nad Mladičom, ktorý bol súdený za zločiny proti ľudskosti a genocídu počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995, privítal.

"Rozsudok potvrdil, že vojnoví zločinci nemôžu uniknúť pred spravodlivosťou bez ohľadu na to, ako dlho sa ukrývajú," povedal Zvizdič.

Bývalý vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a poradca britského expremiéra Tonyho Blaira Paddy Ashdown súvislosti s doživotím pre Mladiča, ktorého nazval "vrahom zo Srebrenice", uviedol, že rozsudok je "víťazstvom spravodlivosti", ktoré ocenia všetci tí, čo veria, že aj vo vojne platia zákony.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?