Správy z vášho kraja:
01. 12. 2017 11:48 | PRAHA/pg

Od krádeže storočia uplynulo desať rokov: Zlodej s polmiliardovou korisťou je možno mŕtvy

Presne pred desiatimi rokmi sa podarilo Františkovi Procházkovi a jeho komplicovi Milanovi Čermákovi uskutočniť lúpež, ktorá sa zapísala do dejín českej kriminalistiky.

Zlodejom sa podarilo po krádeži nepozorovane utiecť.
Zlodejom sa podarilo po krádeži nepozorovane utiecť. Foto: Profimedia

V sobotu 1. decembra 2007 prevzal Procházka po svojom kolegovi zmenu v trezorovej miestnosti bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services na pražskom Žižkove. Krátko po tom zakryl kameru, ktorou by ho mohol sledovať operačný pracovník a do pripravených tašiek a vriec začal ukladať milióny českých korún, napísal portál idnes.cz.

Po tie si do areálu pobočky v aute označenom logom firmy prišiel jeho komplic Čermák. Vstup bol bezproblémový, vrátnik si nič podozrivé nevšimol a Procházka vpustil auto do priestoru, kde sa nakladali peniaze. Vrecia plné bankoviek naložil do odstaveného vozidla a svojho komplica Čermáka vypustil z areálu.

Svoju službu však dokončil a v práci ostal až do večera, aby nevzbudil zbytočné podozrenia. „Bol to fajn človek. Pre všetkých to bola rana ako z jasného neba. Až keď sa to stalo, uvedomili sme si, že sa všetkých na všetko vypytoval. Keď ste chceli niečo vedieť o ňom, odpovedi sa šikovne vyhol," povedala pre idnes.cz niekdajšia Procházkova spolupracovníčka.

ZDROJ: idnes.cz

Chýbajúce peniaze si zamestnanci firmy všimli až v nasledujúce dopoludnie. To už však mali zlodeji viac ako 15-hodinový náskok, dopravná kamera ich na druhý deň zachytila vo Frankfurte nad Mohanom. Polícii sa podarilo dolapiť Čermáka v marci 2008. Odsúdili ho na deväť rokov. Na súde všetku vinu zvalil na Procházku, ktorého sa polícii ani po desiatich rokoch nepodarilo vypátrať.

Spolu s ním zmizlo aj viac ako pol miliardy českých korún. Do pátrania po „zlodejovi storočia" sa pustili aj zahraniční súkromní detektívi, či je však stále nažive, nie je jasné. Ako uviedol portál novinky.cz, špekuluje sa aj o tom, či nebol Procházka iba nastrčenou figúrkou, ktorej sa veľkí hráči bažiaci po zisku zbavili. Česká polícia ani v súčasnosti pátranie po Procházkovi nevzdáva.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?