Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

01. 12. 2017 16:28 | PRAHA/TASR

Takto bude vyzerať nová česká vláda, Babiš už potvrdil väčšinu mien

Najvyšší český predstaviteľ by Andreja Babiša mal vymenovať za premiéra 6. decembra.

Český prezident Miloš Zeman a budúci premiér Andrej Babiš.
Český prezident Miloš Zeman a budúci premiér Andrej Babiš. Foto: Profimedia

Nástupcom Lubomíra Zaorálka na čele českej diplomacie by sa mal stať doterajší minister obrany ČR Martin Stropnický. Potvrdil to v piatok pre denník Právo budúci premiér krajiny Andrej Babiš.

Podľa jeho slov povedie rezort školstva doterajší námestník ministra Robert Plaga.
Ako informovala verejnoprávna Česká televízia, ministerstvo kultúry by mal riadiť muzikológ Ilja Šmíd, spoluzakladateľ Pražskej komornej filharmónie.

Rezort zdravotníctva by mali zveriť poslancovi, niekdajšiemu Babišovmu tajomníkovi známemu i z televíznej súťaže Česko hledá SuperStar Adamovi Vojtěchovi. Ministerstvo pre miestny rozvoj, ktorého doterajšia šéfka Klára Šlechtová sa stane ministerkou obrany ČR, by mala riadiť doterajšia námestníčka rezortu pre európske programy Klára Dostálová.

Babiš už vo štvrtok pre Rádiožurnál Českého rozhlasu uviedol, že novou ministerkou financií by sa mala stať jeho niekdajšia námestníčka Alena Schillerová, rezort priemyslu by mal riadiť Tomáš Hüner, ktorý v súčasnosti pracuje pre nadnárodnú spoločnosť, a novou ministerkou práce a sociálnych vecí by mala byť radná zo Stredočeského kraja Jaroslava Němcová.

Rezort vnútra by podľa Babišových slov mal riadiť šéf bezpečnosti v strojárskej spoločnosti Vítkovice Lubomír Metnar a riadenia ministerstva pôdohospodárstva by sa mal ujať spolumajiteľ pôdohospodárskeho a potravinárskeho koncernu Úsovsko Jiří Milek.
Ako je známe, nomináciu na post ministerky obrany potvrdila aj doterajšia ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová.

Prezident ČR Miloš Zeman potvrdil, že na čele rezortu dopravy zostane Dan Ťok.

Najvyšší český predstaviteľ by Andreja Babiša mal vymenovať za premiéra 6. decembra. V ďalších dňoch sa hlava štátu chce stretnúť so všetkými nováčikmi navrhovanými po prvý raz na pôsobenie vo vláde, aby 13. decembra slávnostne vymenoval nový kabinet.

Komentáre ( 0)