Správy z vášho kraja:
02. 12. 2017 06:42 , článok bol aktualizovaný 02. 12. 2017 07:06 | PCHJONGJANG/TASR

Severná Kórea oznámila svetu mrazivú správu, po ktorej prepukli v uliciach oslavy

Dokončenie jadrového programu KĽDR údajne spečatila stredajšia skúška medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong 15.

Oslavy v Pchjongjangu.
Oslavy v Pchjongjangu. Foto: TASR/AP

Severná Kórea údajne dokončila budovanie svojho jadrového arzenálu. Túto udalosť oslávila v piatok vojenskou prehliadkou a ohňostrojom v hlavnom meste Pchjongjang. S odvolaním sa na sobotňajšie správy severokórejských štátnych médií o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

Dokončenie jadrového programu KĽDR údajne spečatila stredajšia skúška medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong 15.

"Po tom, čo sme dokončili jadrové zbrojenie nášho štátu, nikto nebude môcť zasahovať do nášho práva na zvrchovanosť, prežitie a rozvoj," vyhlásil na podujatí podpredseda ústredného výboru Kórejskej strany práce Pak Kwang-ho.

Raketa Hwasong 15.
Raketa Hwasong 15. Foto: TASR/AP
 

Podľa juhokórejského ministerstva obrany by nová severokórejská raketa mohla mať dostrel až 13.000 kilometrov, takže ak by bola plne funkčná, mohla by ohroziť aj americkú metropolu Washington.

Juhokórejská armáda však zatiaľ nevie, či by bojová hlavica dokázala "prežiť" návrat do zemskej atmosféry a či by ju bolo možné spoľahlivo navádzať na cieľ a náležite odpáliť.

Stredajšia skúška medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong 15.

Havaj oživil systém varovania pred jadrovým útokom, obáva sa KĽDR

Americký štát Havaj v piatok po prvý raz od skončenia studenej vojny vykonal skúšku systému varovania pred jadrovým útokom. Príčinou tohto rozhodnutia sú obavy z agresie Severnej Kórey.

Guvernér štátu David Ige nedávno vyhlásil, že pravdepodobnosť útoku zo strany KĽDR je nízka, avšak obyvateľstvo musí byť pripravené.

Okrem toho, že Havaj je pomerne blízko k Severnej Kórei, v štáte sa nachádzajú americké vojenské zariadenia, čo by ho mohlo predurčovať na prípadný severokórejský útok.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?