07. 12. 2017 13:16 | VIEDEŇ/TASR

Vážne obvinenie od Tillersona: Rusko vyzbrojuje, cvičí a bojuje spolu s ukrajinskými povstalcami

USA podľa Tillersona "nikdy neakceptujú ruskú okupáciu a pokus o anexiu" Krymu.

Rex Tillerson.
Rex Tillerson. Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vo štvrtok vo Viedni ostro kritizoval Rusko za jeho agresiu na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Tillerson vo svojom úvodnom prejave na dvojdňovom zasadnutí 24. Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) poukázal na to, že Moskva zasahuje do záležitostí susedných krajín. Uviedol, že Rusko "vyzbrojuje, vedie, cvičí a bojuje po boku protivládnych síl" na Ukrajine.

USA podľa Tillersona "nikdy neakceptujú ruskú okupáciu a pokus o anexiu" Krymu. Minister uviedol, že sankcie budú platiť, kým Rusko neodovzdá späť kontrolu nad polostrovom Ukrajine. Dodal, že Spojené štáty sa pridajú k Európe pri zachovávaní ďalších sankcií, kým Rusko nestiahne svoje vojenské sily z donbaského regiónu na východe Ukrajiny.

Agentúra AP pripomína, že Tillerson sa ešte vo štvrtok stretne vo Viedni s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Ten obvinil Severoatlantickú alianciu, že "podkopáva" bezpečnosť v Európe. Spomínal pritom "narastanie potenciálu NATO na jeho východnom krídle, bezohľadné rozširovanie aliancie (a) rozmiestnenie protiraketového systému v Európe".

Cieľom ministerskej rady, ktorá sa koná na pozvanie úradujúceho predsedu organizácie, rakúskeho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza, je zhodnotiť aktivity organizácie za uplynulý rok a posilniť dialóg o bezpečnostných témach v regióne OBSE. Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger na úvod uviedol, že medzi členmi organizácie je nutné opätovne vybudovať ovzdušie dôvery.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?