Správy z vášho kraja:
10. 12. 2017 11:33 | PRAHA/zž

Čechov prebudilo ráno zemetrasenie s magnitúdou 3,5: Zranení ani škody nie sú

Hasiči zasahovať nemuseli.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Belish/shutterstock.com

Zemetrasenie v Česku. V Moravskosliezskom kraji sa ráno okolo 4:00 h triasla zem. Epicentrum bolo v hĺbke asi 12 metrov pri Hlučíne na Opavsku a dosiahlo silu 3,5 stupňa.

Píše opavsky.denik.cz.

Zranenia a škody ale Česi nehlásia. "Na tiesňovú linku sme do šiestej hodiny rannej dostali približne dve desiatky telefonátov. Nikoho sme nemuseli evakuovať ani likvidovať žiadne škody," uviedol hovorca moravskosliezskych hasičov Jakub Kozák.

„Bolo to naozaj zemetrasenie. Bolo to niekde pri Hlučíne na pol ceste mezi Opavou a Ostravou s magnitúdou 3,5, čo je celkom silný otras na naše pomery v Českej republike. Takéto silné javy bývajú v západných Čechách, ale v Sliezsku je to veľmi vzácne," povedal vedúci seizmickej služby Geofyzikálneho ústavu Akademie vied v Česku Jan Zedník.

"Oblasť severnej Moravy a Sliezska monitorujeme už viac ako 20 rokov. Koncem roka vydáme aj aktuálnu mapu týkajícu sa seizmických aktivít v tejto oblasti. Nedelní ranný otras byl mimoriadny. Žiadny ďalší silnejší jav sme v poslednej dobe nezaznamenali," dodala Jana Pazdírková z Ústavu fyziky Zeme na Masarykovej univerzite v Brne.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?