13. 12. 2017 19:26 | BAUMGARTEN AN DER MARCH/TV MARKÍZA

Ničivá explózia neďaleko slovenských hraníc. Teplo roztopilo okolité autá

Zranených už prepustili z nemocníc.

Výbuch spôsobil škody aj na autách v okolí.
Výbuch spôsobil škody aj na autách v okolí. Foto: TV Markíza

Dcérska spoločnosť OMV - rakúsky Gas Conect - sa spamätáva z najväčšieho nešťastia vo svojej histórii. Jeden z najdôležitejších plynových uzlov v Európe v obci Baumgarten an der March postavili pred 50-timi rokmi, za celý čas sa im nič podobné nestalo. Osudným sa im zrejme stalo uvedenie do prevádzky nového filtrovacieho zariadenia.

„Výbuch nastal v časti filtra, ktorý oddeľuje prach od zemného plynu.Tam mohla vzniknúť iskra, ktorá to celé spôsobila," vysvetlil riaditeľ spoločnosti Harald Stindl. O život prišiel 32-ročný bezpečnostný technik externej firmy. Mladý Rakúšan je jedinou obeťou včerajšieho nešťastia, zranilo sa ďalších 21 ľudí. Všetkých vrátane jedného Slováka už prepustili z nemocníc domov.

Škody, ktoré spôsobil včerajší výbuch, zatiaľ nevyčíslili. Sálavé teplo však roztopilo autá ako čokoládu na slnku. Rakúsko dokázalo po výbuchu dôležitý terminál sprevádzkovať v rekordne krátkom čase. Taliansku ako najväčšiemu odberateľovi ruského plynu totiž hrozil núdzový stav, obmedzenia by ale pocítili aj iné európske krajiny.

Cez plynový terminál Baumgarten prechádza približne tretina ruského exportu pre Západnú Európu, tieto dodávky podľa šéfa spoločnosti nie sú narušené len preto, že hlavný uzol nebol narušený. Zničenú časť začala spoločnosť opravovať už v stredu a práce na nej potrvajú približne pol roka. 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?