Správy z vášho kraja:
14. 12. 2017 21:05 | BRUSEL/TASR

EÚ predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku

Sankcie boli prvýkrát prijaté 31. júla 2014 po ruskej anexii polostrova Krym a jeho podpore pre separatistov na východe Ukrajiny.

Lídri EÚ pózujú s ozbrojenými silami členských krajín EÚ.
Lídri EÚ pózujú s ozbrojenými silami členských krajín EÚ. Foto: TASR/AP

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ na summite v Bruseli schválili predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Informáciu potvrdil aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Hlavy vlád a štátov rozhodli, že vzhľadom na pokračujúce angažovanie sa Ruska v konflikte na Ukrajine predĺžia balík ekonomických sankcií voči Moskve na obdobie ďalších šiestich mesiacov.

"EÚ je jednotná ohľadom pokračovania ekonomických sankcií voči Rusku," uviedol Tusk na svojom účte na Twitteri.

Lídri EÚ tak potvrdili svoju pozíciu z leta tohto roku, keď na júnovom summite EÚ (28.6.) odsúhlasili rovnako polročné predĺženie ekonomických sankcií - do 31. januára 2018. Nové predĺženie znamená platnosť týchto reštriktívnych opatrení do 31. júla 2018.

Sankcie boli prvýkrát prijaté 31. júla 2014 po ruskej anexii polostrova Krym a jeho podpore pre separatistov na východe Ukrajiny. Zameriavajú sa na sektor financií, energetiky a obrany, ako aj oblasť tovaru s dvojakým použitím. Bránia tiež prístupu ruských bánk na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov z Ruska do Únie.

Únia spojila zrušenie sankcií s implementáciou mierovej dohody z Minska, ktorá obe strany konfliktu vyzýva na prijatie bezpodmienečného prímeria a odsun ťažkých zbraní z frontovej línie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?