16. 12. 2017 22:27 | PRAHA/TASR

Le Penová zaželala Putinovi úspech v prezidentských voľbách

Francúzska krajne pravicová politička je známa svojou podporou ruského prezidenta.

Šéfka Národného frontu Marine le Penová
Šéfka Národného frontu Marine le Penová Foto: TASR/AP

Líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová dúfa, že ruský prezident Vladimir Putin zvíťazí v budúcoročných voľbách novej hlavy štátu. Le Penová to vyhlásila v sobotu v Prahe na konferencii európskych protiimigračných strán z frakcie Európa národov a slobody (ENF) v Európskom parlamente.

"Čo sa týka stanoviska FN, určite si prajeme, aby vyhral Vladimir Putin. Chceme totiž, aby došlo k zlepšovaniu rusko-francúzskych vzťahov. Rusko je veľká krajina a absolútne niet dôvodu na to, aby bolo vynechávané z globálnych záležitostí. Niet dôvodu byť nepriateľský voči Rusku, ako to v uplynulých rokoch robí Európska únia," tvrdí Le Penová.

Táto francúzska krajne pravicová politička, ktorú cituje agentúra TASS, je známa svojou podporou ruského prezidenta. V marci, pred francúzskymi prezidentskými voľbami, navštívila Moskvu, pričom sa stretla i so šéfom Kremľa, sľúbiac mu, že sa bude usilovať o zrušenie medzinárodných sankcií uvalených voči Ruskej federácii.

Le Penová si v 1. kole prezidentských volieb zabezpečila zisk 21,3 percenta odovzdaných hlasov, v 2. kole ju však porazil súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Lídri frakcie ENF pricestovali do Česka na pozvanie predsedu českého hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru. V Prahe sa okrem Le Penovej stretli holandský politik Geert Wilders či predstaviteľ Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Georg Mayer, aby tam predstavili svoje vízie ohľadom spolupráce krajín v Európe.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?