18. 12. 2017 22:31 | WASHINGTON/TASR

Trump predstavil novú bezpečnostnú stratégiu USA

USA budú spolupracovať s ostatnými krajinami, ale "tak, aby sme za každých okolností chránili naše národné záujmy".

Americký prezident Donald Trump oznamuje odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody.
Americký prezident Donald Trump oznamuje odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody. Foto: TASR/AP

Severná Kórea sa usiluje vyvíjať zbrane, ktoré budú schopné zabiť milióny Američanov, uviedol v pondelok v rámci predstavovania novej bezpečnostnej stratégie americký prezident Donald Trump. 

"Severná Kórea sa usiluje nadobudnúť schopnosť zabiť milióny Američanov jadrovými zbraňami. Severná Kórea sa tiež usiluje vyvíjať chemické a biologické zbrane, ktoré možno prepravovať raketami," dodal Trump.

Podľa Trumpa v súčasnom svete prebieha súťaž, v ktorej sa Spojené štáty budú riadiť heslom jeho prezidentskej kampane z roku 2016: "Amerika na prvom mieste".

"Amerika je súčasťou tejto hry a Amerika v nej zvíťazí," povedal na margo novej bezpečnostnej stratégie prezident, ktorý sa v nej zameral najmä na ochranu svojej vlasti.

Jej súčasťou má byť aj múr, ktorý chce Trump vybudovať na hraniciach medzi Spojenými štátmi a Mexikom, či ďalšie kroky zamerané na obmedzenie prisťahovalectva.

Šéf Bieleho domu vo svojom pondelňajšom prejave vyzval aj na zvyšovanie prosperity Spojených štátov, propagáciu mieru prostredníctvom sily a rozširovanie ich vplyvu. 

Spojené štáty budú spolupracovať s ostatnými krajinami, ale "tak, aby sme za každých okolností chránili naše národné záujmy", uviedol Trump čím mal podľa agentúry DPA na mysli najmä Čínu a Rusko.

Tieto krajiny zároveň označil za "konkurenčné mocnosti používajúce technológie, propagandu a donucovanie", aby vytvorili svet "odporujúci americkým záujmom a hodnotám".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?