19. 12. 2017 14:12 | MOSKVA/PEKING/TASR

Rusko i Čína kritizovali novú bezpečnostnú stratégiu USA

Čínska diplomacia v súvislosti s citovaným vyhlásením v utorok odkázala, že Spojené štáty by sa mali vzdať "spôsobu myslenia z čias studenej vojny".

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Zbitnev/Shutterstock

Kremeľ v utorok podrobil kritike novú bezpečnostnú stratégiu Spojených štátov, ktorú v pondelok predstavil šéf Bieleho domu Donald Trump. Moskva však na druhej strane ocenila záujem Washingtonu spolupracovať s Ruskom v oblastiach so spoločným záujmom, informovala agentúra AP.

V pondelok zverejnená stratégia je podľa AP v súvislosti s Ruskom naformulovaná omnoho ráznejšie, než sú zvyčajné Trumpove výroky na verejnosti. Dokument obviňuje Rusko z používania "podvratných opatrení" na oslabenie dôveryhodnosti Ameriky a európskych vlád.

Zmienky o Rusku v tejto stratégii považuje Moskva za "imperiálne" a sú podľa nej dôkazom "averzie voči viacpolárnemu svetu", povedal v utorok novinárom Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. Peskov pritom doplnil, že Moskvu povzbudili výzvy na spoluprácu s Ruskom v oblastiach prospešných pre USA.

Spojené štáty budú podľa zmienenej stratégie spolupracovať s ostatnými krajinami, ale "tak, aby sme za každých okolností chránili naše národné záujmy", uviedol Trump, čím mal podľa agentúry DPA na mysli najmä Čínu a Rusko.

V 68-stranovom dokumente zverejnenom spoločne s Trumpovým prejavom sú tieto krajiny označené za "konkurenčné mocnosti používajúce technológie, propagandu a donucovanie", aby vytvorili svet "odporujúci americkým záujmom a hodnotám".

Čínska diplomacia v súvislosti s citovaným vyhlásením v utorok odkázala, že Spojené štáty by sa mali vzdať "spôsobu myslenia z čias studenej vojny".

Ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom svojej hovorkyne vyzvalo Spojené štáty, aby "zastavili strategický zámer úmyselne skresľovať Čínu a upustili od zastaranej koncepcie myslenia z obdobia studenej vojny". V opačnom prípade by mohli poškodiť "ostatných ako aj seba", dodala hovorkyňa Chua Čchun-jing s tým, že vyzvala Spojené štáty, aby sa s Čínou "stretli na polceste".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?