28. 12. 2017 09:01 , článok bol aktualizovaný 28. 12. 2017 09:45 | MOSKVA/TASR

Putin: Výbuch v Petrohrade bol teroristickým útokom

Zranilo sa pri ňom 13 ľudí.

Ruský prezident Vladimír Putin.
Ruský prezident Vladimír Putin. Foto: TASR/AP

Stredajší výbuch v supermarkete v Petrohrade bol teroristickým útokom. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. "Viete, že včera (27. 12.) v Petrohrade došlo k teroristickému činu," povedal na stretnutí s vojakmi, ktorí sa zúčastnili na vojenskej operácie v Sýrii. Citovala ho agentúra RIA Novosti.

Návrat militantov zo Sýrie

Podľa agentúry TASS Putin k tomu dodal, že Federálna bezpečnostná služba (FSB) nedávno zmarila ďalší pokus o teroristický útok. Ruský prezident hovoril aj o tisícoch militantov v Sýrii. Položil si otázku, čo by sa stalo, keby vrátili späť do Ruska - "vyškolení, ozbrojení, dobre pripravení".

Putin uviedol, že v stredu nariadil riaditeľovi FSB Alexandrovi Bortnikovovi, aby pri zadržaní "týchto banditov" konali bezpečnostné sily v rámci zákona.

"Ale pri ohrození života a zdravia našich príslušníkov, našich dôstojníkov, treba konať rozhodne, nebrať zajatcov, likvidovať banditov priamo na mieste," zdôraznil šéf Kremľa.

 

Deti sa nezranili

Vicegubernátorka Petrohradu Anna Miťaninová krátko predtým oznámila, že pri stredajšom výbuchu v supermarkete v Petrohrade utrpelo zranenia celkovo 13 ľudí. Osem z nich zostáva v nemocniciach.

Predchádzajúce správy hovorili o desiatich zranených, poznamenala agentúra TASS.

Miťaninová na Twitteri napísala, že "päť ľudí prevoz do nemocnice odmietlo; päť z tých, ktorí zostávajú v nemocniciach, je v mierne vážnom stave; a traja sú v uspokojivom stave".

Deti medzi zranenými nie sú, informovala mestský zdravotnícky výbor.

K explózii sa nikto neprihlásil

Podľa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SK Rossiji) vybuchlo zariadenie obsahujúce 200 gramov trhaviny v skrinke, kde si zákazníci odkladajú tašky. Nálož bola plná kovových dielov s cieľom napáchať čo najväčšie škody.

Úrady začali kriminálne vyšetrovanie pokusu o vraždu, ale vyšetrovatelia preverujú všetky možné verzie. Zatiaľ sa k explózii, ku ktorej došlo v supermarkete v nákupnom centre Gigant-Hall v Kalininského obvode, nikto neprihlásil. Z nákupného centra evakuovali približne 70 ľudí.

Národný protiteroristický výbor, ktorý dohliada na protiteroristické aktivity v Rusku, uviedol, že koordinuje pátranie po podozrivých.

Ruský prezident Vladimir Putin v tomto mesiaci telefonoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a poďakoval sa mu za informácie od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktoré pomohli odvrátiť sériu bombových útokov v Petrohrade.

V apríli zahynulo pri samovražednom bombovom útoku v petrohradskom metre 16 ľudí a ďalších viac ako 50 utrpelo zranenia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?