30. 12. 2017 13:11 | MOSKVA/TASR

Putin v novoročnom telegrame Trumpovi vyjadril nádej na spoluprácu s USA

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa zhoršili najviac od studenej vojny.

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: TASR

Konštruktívny dialóg medzi Ruskom a Spojenými štátmi je nevyhnutný pre stabilitu vo svete. Myslí si to ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa takto vyjadril v novoročnom telegrame adresovanom americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Putin podľa Kremľa v pozdrave zdôraznil, že Rusko by mohlo s USA rozvíjať "pragmatickú spoluprácu" s dlhodobou perspektívou, ktorej základom by bola "rovnosť a vzájomný rešpekt".

Ruský prezident tiež poznamenal, že "rozvoj konštruktívneho rusko-amerického dialógu je obzvlášť dôležitý pre posilnenie strategickej stability vo svete i pre "hľadanie optimálnych odpovedí na globálne výzvy a hrozby".

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa zhoršili najviac od studenej vojny po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 a po obvineniach zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Obe krajiny prijímali po celý rok rôzne odvetné opatrenia od obmedzení počtu diplomatov na veľvyslanectve a konzulátoch až po schvaľovanie legislatívy zacielenej na štátom vlastnené médiá.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?