Správy z vášho kraja:
31. 12. 2017 16:22 | TEHERÁN/TASR

Iránske úrady zablokovali internetové aplikácie, aby zabránili protestom

Podľa iránskej štátnej televízie je v krajine dočasne obmedzený prístup aj na aplikáciu Instagram.

Protesty v Iráne.
Protesty v Iráne. Foto: TASR/AP

Iránske úrady zablokovali internetovú aplikáciu Telegram, aby zabránili pokračovaniu protivládnych protestov, ktoré prebiehajú v krajine už niekoľko dní.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Telegram Pavel Durov na Twitteri uviedol, že v súčasnosti je táto služba zablokovaná "pre väčšinu Iráncov", informovala v nedeľu agentúra AP.

Samotní užívatelia z Iránu uvádzajú, že sa aktuálne na Telegram nemôžu pripojiť zo svojich mobilných telefónov. Služba je však stále dostupná prostredníctvom domáceho internetového spojenia a wifi sietí.

Podľa iránskej štátnej televízie je v krajine dočasne obmedzený prístup aj na aplikáciu Instagram, a to na základe rozhodnutia Najvyššej národnej bezpečnostnej rady.

Irán od štvrtka zažíva vlnu protestov proti ekonomickej politike vlády, na ktorých však zaznievajú i politické požiadavky. Demonštrácie vypukli v druhom najväčšom iránskom meste Mašhad; rozšírili sa aj do ďalších miest vrátane Teheránu a pritiahli tisíce účastníkov. O život pri nich prišli najmenej dvaja demonštranti a desiatky ďalších úrady zadržali.

Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín. Mimoriadnej obľube sa v Iráne teší práve aplikácia Telegram.

Podľa AP sú terajšie protesty zrejme najväčšie, aké zasiahli Irán od vlny demonštrácií po sporných prezidentských voľbách v roku 2009. Podporu súčasným protivládnym protestom v Iráne vyjadril aj americký prezident Donald Trump, voči čomu sa iránska vláda rozhorčene ohradila.

Iránska vláda označila nepovolené protesty za vzburu a pohrozila, že nebude tolerovať žiadne porušovanie zákonov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?