Správy z vášho kraja:
03. 01. 2018 10:58 , článok bol aktualizovaný 03. 01. 2018 16:16 | DUBLIN, BELFAST/TASR

Európu sužuje veterná smršť Eleanor, vo Francúzsku si vyžiadala prvú obeť

Obeťou počasia sa stal lyžiar, na ktorého spadol strom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Zaplavené ulice, vyvrátené stromy a tisíce domácností bez elektrickej energie - taká bola situácia v častiach Írska a Veľkej Británie po tom, ako sa ostrovmi v noci na stredu prehnala víchrica Eleanor.

Veterná smršť bičovala v stredu aj sever Francúzska, pričom vietor dosahoval rýchlosť vyše 140 kilometrov za hodinu. Nárazy vetra s rýchlosťou viac ako 120 kilometrov za hodinu zaznamenali aj v Nemecku.

Amsterdamské letisko Schiphol zase zrušilo v stredu takmer 200 letov v rámci príprav na prechod Eleanor cez Holandsko.

Na lyžiara spadol strom

Vo Francúzsku prišiel o život jeden človek a 15 ľudí utrpelo zranenia, z toho štyria vážne. Prvou obeťou počasia sa stal lyžiar, na ktorého v departemente Horné Savojsko spadol strom.

V oblasti Paríža zasiahol padajúci strom auto a vážne zranil jednu osobu, pričom ďalší obyvateľ hlavného mesta utrpel vážne zranenia pri páde z budovy.

V departemente Eure-et-Loir zasiahol motocyklistu strom, ktorý víchrica vyvrátila z koreňov a spadol na cestu. Na východe krajiny bola vážne zranená žena, keď ju do hlavy zasiahol letiaci predmet, uviedla agentúra AP.

Vo Francúzsku strhávala Eleanor lešenie z budov.
Vo Francúzsku strhávala Eleanor lešenie z budov. Foto: TASR
 

Silný vietor na letisku

Eleanor spôsobila aj vo Francúzsku výpadok elektriny pre približne 200-tisíc domácností po celej krajine, vrátane 30-tisíc domácností v oblasti hlavného mesta Paríž.

Približne 2000 pracovníkov vyslali do terénu do 49 francúzskych departementov, aby obnovili dodávky energie. V týchto departementoch vyhlásili stav pohotovosti.

Vietor s rýchlosťou 117 km/h bičoval aj najväčšie parížske letisko Charlesa de Gaulla. Správa letiska uviedla, že prevádzku letov narušili preventívne bezpečnostné opatrenia a lety mierne meškajú. Opatrenia majú zaručiť bezpečné nastupovanie pasažierov do lietadla, vysvetlila tlačová agentúra AP.

Záchranári a príslušníci pohotovostných zložiek podnikli 4300 zásahov súvisiacich s vyčíňaním živlu. Víchrica patrila k najhorším, aké za posledné roky postihli Francúzsko.

Domácnosti bez elektriny

Víchrica napáchala značné škody a narušila cestnú i železničnú dopravu. Ako informovala stanica BBC, vo Walese utrpel zranenia muž, na ktorého auto spadol strom.

Bez dodávok elektriny sa dočasne ocitlo 27-tisíc domácností v Írskej republike a viac ako 12-tisíc domácností v Severnom Írsku. V Írsku zaznamenali po príchode Eleanor vietor s rýchlosťou do 155 km/h, píše DPA.

V Británii Meteorologický úrad hlásil z noci najvyššie nárazy vetra s rýchlosťou 161 kilometrov za hodinu v grófstve Cumbria na severe Anglicka.

Varovanie pred vetrom naďalej platí pre Wales, Anglicko, väčšinu Severného Írska i časti južného Škótska, meteorológovia však očakávajú zmiernenie situácie v priebehu dňa, keď sa atmosférický útvar presúva nad Severné more.

Podľa Úradu pre životné prostredie môže kombinácia silného vetra a vysokých vĺn spôsobiť aj záplavy v pobrežných oblastiach.

Mimo prevádzky aj dráha na Zugspitze

Na území Nemecka boli obmedzenia v cestnej a železničnej doprave hlásené zo spolkových krajín Severné Porýnie-Vestfálsko, Hesensko, Porýnie-Falcko, Bádensko-Württembersko a Bavorsko.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky nepremáva ani jediný trajekt spájajúci pevninu s nemeckým súostrovím Helgoland v Severnom mori.

Víchrica a dážď zamestnávajú nemeckých hasičov a viaceré zoologické záhrady boli uzavreté pre verejnosť, keďže hrozí pád častí stromov.

Prerušená bola aj premávka ozubnicovej dráhe na Zugspitze - najvyššom vrchu Nemecka. Priľahlé lyžiarske stredisko Garmisch-Classic je takisto mimo prevádzky.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?