03. 01. 2018 10:58 , článok bol aktualizovaný 03. 01. 2018 16:16 | DUBLIN, BELFAST/TASR

Európu sužuje veterná smršť Eleanor, vo Francúzsku si vyžiadala prvú obeť

Obeťou počasia sa stal lyžiar, na ktorého spadol strom.

Víchrica láme stromy, bez prúdu sú tisícky domácností.
Víchrica láme stromy, bez prúdu sú tisícky domácností. Foto: TASR

Zaplavené ulice, vyvrátené stromy a tisíce domácností bez elektrickej energie - taká bola situácia v častiach Írska a Veľkej Británie po tom, ako sa ostrovmi v noci na stredu prehnala víchrica Eleanor.

Veterná smršť bičovala v stredu aj sever Francúzska, pričom vietor dosahoval rýchlosť vyše 140 kilometrov za hodinu. Nárazy vetra s rýchlosťou viac ako 120 kilometrov za hodinu zaznamenali aj v Nemecku.

Amsterdamské letisko Schiphol zase zrušilo v stredu takmer 200 letov v rámci príprav na prechod Eleanor cez Holandsko.

Na lyžiara spadol strom

Vo Francúzsku prišiel o život jeden človek a 15 ľudí utrpelo zranenia, z toho štyria vážne. Prvou obeťou počasia sa stal lyžiar, na ktorého v departemente Horné Savojsko spadol strom.

V oblasti Paríža zasiahol padajúci strom auto a vážne zranil jednu osobu, pričom ďalší obyvateľ hlavného mesta utrpel vážne zranenia pri páde z budovy.

V departemente Eure-et-Loir zasiahol motocyklistu strom, ktorý víchrica vyvrátila z koreňov a spadol na cestu. Na východe krajiny bola vážne zranená žena, keď ju do hlavy zasiahol letiaci predmet, uviedla agentúra AP.

Vo Francúzsku strhávala Eleanor lešenie z budov.
Vo Francúzsku strhávala Eleanor lešenie z budov. Foto: TASR
 

Silný vietor na letisku

Eleanor spôsobila aj vo Francúzsku výpadok elektriny pre približne 200-tisíc domácností po celej krajine, vrátane 30-tisíc domácností v oblasti hlavného mesta Paríž.

Približne 2000 pracovníkov vyslali do terénu do 49 francúzskych departementov, aby obnovili dodávky energie. V týchto departementoch vyhlásili stav pohotovosti.

Vietor s rýchlosťou 117 km/h bičoval aj najväčšie parížske letisko Charlesa de Gaulla. Správa letiska uviedla, že prevádzku letov narušili preventívne bezpečnostné opatrenia a lety mierne meškajú. Opatrenia majú zaručiť bezpečné nastupovanie pasažierov do lietadla, vysvetlila tlačová agentúra AP.

Záchranári a príslušníci pohotovostných zložiek podnikli 4300 zásahov súvisiacich s vyčíňaním živlu. Víchrica patrila k najhorším, aké za posledné roky postihli Francúzsko.

Domácnosti bez elektriny

Víchrica napáchala značné škody a narušila cestnú i železničnú dopravu. Ako informovala stanica BBC, vo Walese utrpel zranenia muž, na ktorého auto spadol strom.

Bez dodávok elektriny sa dočasne ocitlo 27-tisíc domácností v Írskej republike a viac ako 12-tisíc domácností v Severnom Írsku. V Írsku zaznamenali po príchode Eleanor vietor s rýchlosťou do 155 km/h, píše DPA.

V Británii Meteorologický úrad hlásil z noci najvyššie nárazy vetra s rýchlosťou 161 kilometrov za hodinu v grófstve Cumbria na severe Anglicka.

Varovanie pred vetrom naďalej platí pre Wales, Anglicko, väčšinu Severného Írska i časti južného Škótska, meteorológovia však očakávajú zmiernenie situácie v priebehu dňa, keď sa atmosférický útvar presúva nad Severné more.

Podľa Úradu pre životné prostredie môže kombinácia silného vetra a vysokých vĺn spôsobiť aj záplavy v pobrežných oblastiach.

Mimo prevádzky aj dráha na Zugspitze

Na území Nemecka boli obmedzenia v cestnej a železničnej doprave hlásené zo spolkových krajín Severné Porýnie-Vestfálsko, Hesensko, Porýnie-Falcko, Bádensko-Württembersko a Bavorsko.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky nepremáva ani jediný trajekt spájajúci pevninu s nemeckým súostrovím Helgoland v Severnom mori.

Víchrica a dážď zamestnávajú nemeckých hasičov a viaceré zoologické záhrady boli uzavreté pre verejnosť, keďže hrozí pád častí stromov.

Prerušená bola aj premávka ozubnicovej dráhe na Zugspitze - najvyššom vrchu Nemecka. Priľahlé lyžiarske stredisko Garmisch-Classic je takisto mimo prevádzky.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?