Správy z vášho kraja:
06. 01. 2018 09:16 | PRAHA/TASR

Česká Pirátska strana použila logo a pieseň Elánu. Slovenskej kapele sa to nepáči

Politická strana sa tak opäť dostala do sporu s autorským zákonom. Pozrite si vtipné silvestrovské video.

Silvestrovský pirátsky zostrih.
Silvestrovský pirátsky zostrih. Foto: YouTube/CeskaPiratskaStrana

Český politický subjekt Pirátska strana využil vo svojom silvestrovskom videu v hlavnej úlohe s predsedom Ivanom Bartošom logo skupiny Elán - lenže bez jej dovolenia, píše spravodajský server iDNES.cz.

Slovenskej kapele sa to vôbec nepáči a podľa odborníka na autorský zákon ide o jeho jasné porušenie. Piráti sa bránia tým, že išlo len o paródiu a koláž, čo podľa nich zákon umožňuje.

Zdroj: YouTube/CeskaPiratskaStrana

Hudobná skupina Elán sa vo videu objavuje dvakrát. Hneď na začiatku v ňom zaznie úryvok zo Slovenskej televízie, kde kapela spieva pieseň Zaľúbil sa chlapec. Väčší problém je však až s druhým vyobrazením tejto slávnej skupiny, približuje iDNES.cz.

Na samom konci spotu sa totiž objaví nápis "Nech vás odhodlanie, elán a zmysel pre zdravé rozhodovanie donesú až k stropu". A namiesto slova "elán" použili Piráti logo rovnomennej kapely. Ani na tom by nebolo nič čudné, keby Elán o tom niečo vedel.

"Ne, povolenie k použití loga sme nevydali. Nikto nás oň nežiadal. Najlepšie by bolo, keby to sami chceli napraviť," povedal o Pirátoch pre český spravodajský portál manažér Elánu Michal Čimera.

"Kradnúť sa nemá," vyhlásil Vašo Patejdl, ktorý by Pirátom logo nepožičal, ani keby o to požiadali. "Presne tak, ako žiadnej inej strane. Robím hudbu apoliticky a mojú tvár, meno, čo je za mnou a k čomu som sa za celý život dopracoval, nemám prečo predávať, pozičiavať alebo s tým nejako obchodovať," cituje slovenského hudobníka český web.

Lenže Pirátska strana použitie loga bez povolenia vôbec ako problém nechápe. "Podľa aktuálneho znenia autorského zákona je takéto použitie prípustné z dôvodu paródie a koláže, a to aj bez súhlasu autora. Použitie v humornom pirátskom videu pre sociálnu sieť je teda úplne v súlade s dikciou autorského práva," povedal pre iDNES.cz poslanec za Pirátsku stranu Mikuláš Ferjenčík.

Podľa advokáta Františka Vyskočila, ktorý sa dlhodobo autorskému právu venuje, je však v tomto prípade porušenie zákona očividné. Použitie loga skupiny Elán bez súhlasu považuje za neoprávnené použitie autorského diela. "Aj keď priznávam, že sa tak stalo v dosť marginálnom rozsahu," dodal pre iDNES.cz právnik Vyskočil.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?