11. 01. 2018 19:25 | PARÍŽ/TV Markíza

Je flirtovanie na pracovisku prípustné alebo nie? Francúzske umelkyne tvrdia, že JE

Na stránkach francúzskej tlače sa rozpútala vojna.

Najskôr vyvolalo rozruch zverejnenie otvoreného listu, v ktorom 100 umelkýň napísalo, že znásilnenie je trestný čin, flirtovanie
Najskôr vyvolalo rozruch zverejnenie otvoreného listu, v ktorom 100 umelkýň napísalo, že znásilnenie je trestný čin, flirtovanie Foto: TVNOVINY.sk

Je flirtovanie na pracovisku prípustné alebo nie? Hneď po tom, ako sa francúzske umelkyne pod vedením Catherine Deneuve pustili do kritiky kampane "Me Too", aktivistky a tisíce žien z celého sveta ich poriadne skritizovali.

Na stránkach francúzskej tlače sa rozpútala vojna. Najskôr vyvolalo rozruch zverejnenie otvoreného listu, v ktorom 100 umelkýň napísalo, že znásilnenie je trestný čin, flirtovanie ale zločin nie je. Kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu "Me Too" nazvali dokonca novodobým puritánstvom. Potom sa ozvali feministky, ktoré to zjavne poriadne pobúrilo.

„Som dospelá žena. Viem prijať ponuku na sex a rovnako tak viem povedať aj nie," povedala spoluautorka otvoreného listu proti kampani Abnousse Shalmani.

„Každý, kto verejne zľahčuje vážnosť násilia, pridáva sa na stranu predátora," hovorila feministka Caroline De Haasová.

Kampaň MeToo rezonuje už celé týždne. Rozpútali ju hollywoodske herečky. Tie sa posťažovali na praktiky režisérov a hereckých kolegov, ktorí ich obchytkávali, obťažovali, alebo sa pred nimi obnažovali. 

Ozvali sa ženy, čo podobné sexuálne útoky zažili pred dvadsiatimi rokmi, no doteraz mlčali. Kevin Spacey pre obvinenia skončil v seriáli Domček z karát, britský minister odstúpil po obvinení, že kolegyňu chytil za koleno. 

Ku kampani sa pridávali ďalšie a ďalšie ženy z politiky, ale aj z úplne iných odvetví. Umelkyne združené okolo Catherine Deneuve sú prvé, ktoré sa ich zastali. Podľa nich netreba strácať zdravý rozum.

„Keď hovoríme o slobode dávať žene návrhy, myslíme tým situáciu, keď žena môže povedať nie a muž to pochopí. Ak ale žena povie nie a muž nalieha, už je to obťažovanie a my sme samozrejme proti tomu," uviedla spoluautorka otvoreného listu proti kampani Abnousse Shalmani.

Aj keď na sociálnych sieťach sa s názorom umelkýň mnohé ženy stotožnili, verejne ich nepodporil nikto. Na stranu feministiek a tých, ktorí kampaň MeToo podporujú, sa pridala aj štátna tajomníčka ministerstva pre rodovú rovnosť.

„To, čo napísali odporkyne kampane, je šokujúce a nesprávne. Ako člen vlády musím každému pripomenúť, že zákon hovorí jasne. Za sexuálny útok, povedzme za to, keď si muž v metre obtiera penis o vedľa stojacu ženu, môže dostať tri roky väzenia a pokutu 75-tisíc eur," dodala štátna tajomníčka ministerstva pre rodovú rovnosť Marlene Schiappaová.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?