Správy z vášho kraja:
12. 01. 2018 17:57 | PRAHA/TV Markíza

Vyspovedali sme zrejme najväčších súperov Miloša Zemana v súboji o prezidentské kreslo

V Prahe nakrúcal reportér Michal Kovačič.

Michal Kovačič vyspovedal Michala Horáčka.
Michal Kovačič vyspovedal Michala Horáčka. Foto: TV Markíza

V Česku sa v piatok začali dvojdňové prezidentské voľby. Za favorita je všeobecne považovaná súčasná hlava štátu Miloš Zeman. Predvolebné prieskumy naznačili, že jeho najväčším súperom by mal byť Jiří Drahoš, bývalý predseda Akedemie vied ČR. Šancu na postup do druhého kola majú aj bývalý premiér Mirek Topolánek, či textár Michal Horáček.

České prezidentské voľby v Prahe sleduje aj reportér TV Markíza Michal Kovačič, ktorý vyspovedal najväčších súperov Miloša Zemana. Okrem iného, sa kandidátov na prezidenta pýtal aj na to, čo by v prípade zvolenia zmenili vo vzťahoch so Slovenskom.

Mirek Topolánek (61)

Do politiky sa zapojil v roku 1989 v Občianskom fóre, v roku 1994 vstúpil do ODS, z ktorej vystúpil až v roku 2015. Topolánek bol od roku 2006 do 2009 českým premiérom.

Naposledy pôsobil vo vedení viacerých energetických firiem. Svoju kandidatúru oznámil iba pár dní pred záverečným termínom na odovzdanie prihlášok.

 

Michal Horáček (65)

Textár Michal Horáček nebol členom žiadnej politickej strany. V roku 1989 sa stal spoluzakladateľom iniciatívy MOST, ktorá sprostredkovala rokovania medzi komunistickým režimom a nezávislými iniciatívami.

Svoju kandidatúru na prezidenta oznámil vlani v novembri. Tri desaťročia spolupracoval so skladateľom a spevákom Petrom Hapkom a vďaka spolupráci s Richardom Müllerom, pre ktorého písal texty, je známy aj na Slovensku.

 

Jiří Drahoš (68)

Jiří Drahoš nebol členom žiadnej politickej strany. Je profesorom chemického inžinierstva. Kandidatúru na prezidenta oznámil v marci 2017. Predtým pôsobil vo funcii predsedu Akadémie vied ČR. 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?