Správy z vášho kraja:
19. 01. 2018 14:15 | LONDÝN/TASR

Francúzsko a Britániu by mal prepojiť most, navrhol Johnson

Medzi krajinami vzdialenými od seba 32 kilometrov v súčasnosti vedie iba jediný železničný tunel.

Boris Johnson a Emmanuel Macron.
Boris Johnson a Emmanuel Macron. Foto: TASR

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson sa vyslovil v piatok za vybudovanie mosta cez Lamanšský prieliv, ktorý oddeľuje Veľkú Britániu od európskej pevniny. Nové prepojenie medzi Britániou a Francúzskom má upevniť vzájomné väzby po tom, ako Briti vystúpia z Európskej únie, informovala v piatok agentúra AP.

Johnson sa zmienil o tomto projekte jeden deň po spoločnom zasadnutí britskej a francúzskej vlády v britskom meste Sandhurst, ležiacom južne od Londýna. Minister už na tomto "summite" povedal, že myšlienka premostenia Lamanšského prielivu si zaslúži, aby sa o nej uvažovalo.

Označil pritom za absurdné, že medzi krajinami vzdialenými od seba 32 kilometrov v súčasnosti vedie iba jediný železničný tunel. Nespomenul však, že medzi Britániou a Francúzskom sú zavedené aj lodné a letecké linky. Bývalý prezident Inštitúcie stavebných inžinierov so sídlom v Británii Ian Firth podľa AP v piatok potvrdil, že výstavba mosta cez Lamanšský prieliv je "plne uskutočniteľná", aj keď lodní dopravcovia upozorňujú, že môže narušiť premávku na jednej z najvyužívanejších námorných trás sveta.

Britská a francúzska vláda na štvrtkovom spoločnom zasadnutí prisľúbili, že zostavia spoločný výbor z "eminentných a kvalifikovaných osôb", ktorý bude skúmať "významné projekty".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?