23. 01. 2018 06:16 , článok bol aktualizovaný 23. 01. 2018 09:22 | TOKIO/TASR

Pri lyžiarskom stredisku v Japonsku vybuchla sopka, o život prišiel jeden človek

Zranilo sa ďalších 16 ľudí.

Najmenej 15 zranených pri výbuchu sopky pri lyžiarskom stredisku.
Najmenej 15 zranených pri výbuchu sopky pri lyžiarskom stredisku. Foto: TASR/Suo Takekuma/Kyodo News via AP

Najmenej jednu obeť si vyžiadala v utorok erupcia vulkanického komplexu Kusacu-Širane v strednom Japonsku, uviedli miestne médiá. Výbuch sopky potvrdil aj japonský meteorologický úrad JMA, informovala televízia NHK.

Podľa tlačovej agentúry Džidži, odvolávajúcej sa na ministerstvo obrany, sa obeťou stal vojak, ktorého na lyžiarskom svahu zasypala lavína. Miestne úrady dodali, že v dôsledku zemetrasenia bolo zranených najmenej 16 ľudí.

Ani jeden zo zranených však nie je v ohrození života, spresnila agentúra AP. Meteorológovia z JMA vyhlásili tretí z piatich stupňov vulkanickej výstrahy a vyzvali verejnosť, aby si v oblasti vzdialenej do dvoch kilometrov od krátera dávala pozor na padajúce sopečné kamene.

V oblasti spadla zrejme v dôsledku erupcie aj lavína.
V oblasti spadla zrejme v dôsledku erupcie aj lavína. Foto: TASR/Suo Takekuma/Kyodo News via AP
 

Zasiahnuté lyžiarske stredisko je bez elektriny, ktorú má zabezpečiť záložný generátor.

 

Kusacu-Širane je aktívny vulkanický komplex, nachádzajúci sa na ostrove Honšú, asi 20 kilometrov severne od sopky Asama. Jeho najvyšší bod dosahuje nadmorskú výšku 2171 metrov nad morom. Tri z jeho kráterov sú zaliate kyslou, tyrkysovo sfarbenou vodou. Je súčasťou biosférickej rezervácie zapísanej v roku 1980 na zoznam UNESCO. Komplex Kusacu-Širane vybuchol naposledy v decembri 1983.

V Japonsku sa nachádza 110 aktívnych sopiek, 47 z nich je monitorovaných.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?