Správy z vášho kraja:
31. 01. 2018 06:25 | WASHINGTON/TASR

Trump: Jadrová hrozba KĽDR sa čoskoro môže stať realitou

Pre Spojené štáty je tak najlepším spôsobom obrany budovanie "bezkonkurenčných" vojenských kapacít, dodal prezident.

Donald Trump
Donald Trump Foto: TASR/Win McNamee/Pool via AP

Spojené štáty vytvárajú "maximálny tlak", aby zabránili "bezohľadnej snahe" Severnej Kórey získať jadrové zbrane. V správe o stave únie pred americkým Kongresom to v utorok večer miestneho času vyhlásil šéf Bieleho domu Donald Trump. Zároveň dodal, že jadrová hrozba zo strany KĽDR sa čoskoro môže stať realitou. Informovala o tom agentúra AP.

"Žiaden režim neutláča svojich občanov tak totálne a brutálne ako krutá severokórejská diktatúra. Bezohľadná snaha Severnej Kórey získať rakety s jadrovými hlavicami môže už čoskoro ohrozovať našu vlasť," zdôraznil americký prezident.

Budovanie vojenských kapacít

Podľa Trumpa skúsenosť s Pchjongjangom ukazuje, že "sebauspokojenie a ústupky iba povzbudzujú k agresii a provokáciám".

Pre Spojené štáty je tak najlepším spôsobom obrany budovanie "bezkonkurenčných" vojenských kapacít. To platí pri obrane pred nepriateľskými štátmi, ale aj pred teroristickým skupinami či medzinárodnými súpermi ako Čína či Rusko, upozornil Trump.

Vysvetlil, že z tohto dôvodu požiadal Kongres o uvoľnenie rozpočtových stropov na vojenské výdavky.

Jadrový arzenál USA musí byť údajne taký silný, aby dokázal odstrašiť akýchkoľvek agresorov zvonka. Podľa Trumpa možno raz nastane "čarovný okamih", keď sa všetky krajiny sveta spoja a zrušia svoj jadrový program.

"Avšak zatiaľ nie sme ešte tak ďaleko," dodal. Zároveň pohrozil použitím vojenskej sily, aby zabránil Severnej Kórei získať jadrové zbrane.

Donald Trump počas svojej prvej správy o stave únie.
Donald Trump počas svojej prvej správy o stave únie. Foto: TASR
 

Najnižšia úroveň nezamestnanosti

Nezamestnanosť v Spojených štátoch za uplynulý rok dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 45 rokov, pričom nezamestnanosť medzi hispánskou a černošskou populáciou zaznamenala vôbec najnižšie čísla v histórii.

Nová americká administratíva, ktorá nastúpila vlani 20. januára, podľa Trumpa pomohla vytvoriť 2,4 milióna nových pracovných miest, z toho 200.000 v priemyselnej výrobe. "Po dlhých rokoch stagnácie sme konečne svedkami rastúcich miezd," uviedol Trump.

Akciové trhy v USA počas uplynulého roka "prekonávali jeden rekord za druhým a ich hodnota narástla o 8 biliónov dolárov", vyzdvihol Trump. Pripomenul taktiež výrazné zníženie daní pre malé podniky, ktoré v dôsledku opatrení z konca minulého roka "teraz môžu odvádzať 20 percent svojich príjmov z podnikania".

"Bežná štvorčlenná rodina s príjmom 75.000 dolárov ročne bude mať o 2000 dolárov nižšie dane. Ich daňové výdavky tak klesnú o polovicu," zdôraznil prezident. 

Trend nespravodlivých dohôd

USA podľa Trumpa konečne zvrátili desaťročia trvajúci trend nespravodlivých obchodných dohôd, ktoré umožnili firmám opúšťať USA a spôsobili tak odliv pracovných miest a bohatstva z krajiny.

"Éra hospodárskej kapitulácie je preč," vyhlásil Trump. "Mnohé automobilky teraz budujú závody a rozširujú výrobu v Spojených štátoch. Toto sme nevideli už desaťročia," tvrdil v prejave pred Kongresom Trump. Podľa agentúry AP však automobilky rozširovali výrobu v USA aj pred Trumpovým nástupom do funkcie.

Toyota otvorila fabriku v Mississippi už v roku 2011, pričom Hyundai má závod v Alabame už od roku 2005. Tesla už v roku 2010 modernizovala závod na výrobu elektromobilov. Trump taktiež vyhlásil, že "Chrysler presúva veľkú fabriku z Mexika do Michiganu".

Podľa AP však automobilka do Michiganu premiestňuje iba výrobu nákladných automobilov, pričom závod v Mexiku bude vyrábať iné druhy vozidiel pre svetové trhy.

Štyri piliere migračnej politiky

Spojené štáty plánujú zastaviť lotériu, ktorá umožňuje udelenie víz pre vyžrebovaných uchádzačov, a chcú zároveň zabrániť, aby za imigrantmi prišli okrem ich zákonitých partnerov a neplnoletých detí aj príslušníci širšieho príbuzenstva.

Šéf Bieleho domu v prejave predstavil imigračnú politiku svojej vlády, ktorá má stáť na štyroch pilieroch: "vytvorení cesty k občianstvu" pre 1,8 milióna ľudí, ktorí sa dostali do USA nelegálne v detskom veku; vybudovaní múru na hranici s Mexikom; ukončení vízovej lotérie; a ukončení imigrácie pre široké príbuzenstvo za účelom sceľovania rodín.

Nelegálni imigranti, ktorí sa dostali do USA ako deti, budú môcť podľa Trumpa získať americké občianstvo po splnení "vzdelanostných a pracovných požiadaviek a ak zároveň preukážu morálny charakter".

"Druhý pilier je o plnohodnotnej ochrane hraníc. Znamená to vybudovanie veľkého múru na južnej hranici," uviedol Trump a vysvetlil, že cieľom je zabrániť zločincom a teroristom vo vstupe do USA.

"Tretí pilier ukončuje vízovú lotériu, teda program náhodného udeľovania zelených kariet bez ohľadu na schopnosti, zásluhy či bezpečnosť Američanov," pokračoval Trump.

"Štvrtý a zároveň posledný pilier ukončuje reťazovú migráciu a chráni tak užšiu rodinu. Podľa súčasného narušeného systému môže jeden imigrant priviesť so sebou v podstate neobmedzený počet vzdialených príbuzných," dodal Trump.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?