Správy z vášho kraja:
13. 02. 2018 14:00 | BANGKOK/pg

Bijú sa, aby vytrhli rodičov z biedy. V Thajsku v boxerských ringoch zápasia malí chlapci

Hlavným zdrojom obživy väčšiny rodín z oblasti je farmárčenie, zápasenie synov ich tak môže, aspoň sčasti, vytrhnúť z biedy.

Pre mladých chlapcov sú zápasy vidinou lepšej budúcnosti a slávou.
Pre mladých chlapcov sú zápasy vidinou lepšej budúcnosti a slávou. Foto: reprofoto: Reuters

Obdobie sucha, severovýchod Thajska. Malé mestečká sú v tomto čase v regióne dejiskom boxerských zápasov. V ringu, však, zoči-voči sebe nestoja zdatní muži s niekoľkoročnými skúsenosťami, ale malí chlapci. 

 

Chcem sa stať šampiónom

Hlavným zdrojom obživy väčšiny rodín z oblasti je farmárčenie, zápasenie synov ich tak môže aspoň sčasti vytrhnúť z biedy. Peniaze totiž môžu získať nielen stávkovaním, ale aj tým, že sa chlapec zápasu zúčastní a vyhrá ho.

Jedným z víťazov takéhoto súboja sa stal aj jedenásťročný Nanthawat Promsod, ktorý svojho súpera porazil v piatich kolách. Odmenou mu bolo v prepočte 76 eur za vyhratý zápas a dodatočných 38 eur za to, že sa na súboj odhodlal.

Nanthawat je jedným z približne 10 boxerov pod 15 rokov v thajskej provincii Satuk, kde sú boxerské kempy skoro v každej dedine. Pre mladých chlapcov sú zápasy vidinou lepšej budúcnosti a slávou.

„Chcem sa stať šampiónom. Budem na seba hrdý, ak vyhrám minimálne jeden opasok," vysvetlil pre agentúru Reuters Nanthawat, ktorý počas svojej dvojročnej kariéry vyhral už približne 40 zápasov.

Bezpečný box neexistuje

Peniaze a uznanie lákajú čoraz viac detí. Chlapci počas dňa normálne chodia do školy, po vyučovaní a vo voľnom čase však poriadne trénujú.

Trend však čoraz viac znepokojuje lekárov, ktorí sa obávajú o ich zdravie. „Bezpečný box neexistuje. U starších boxerov sa neskôr vyvinula Parkinsonova choroba spôsobená poškodením mozgu z boxovania," uviedol neurológ Jiraporn Laothamatas.

Thajský box je však národným športom a z vidieckych častí krajiny pochádza množstvo medzinárodne uznávaných boxerov.

Podľa štatistík sa v roku 2017 detskému boxu venovalo viac ako 10-tisíc chlapcov pod 15 rokov, odborníci však odhadujú, že ich môže byť aj 20-násobne viac, keďže nie všetci sú zaregistrovaní.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?