Správy z vášho kraja:
14. 02. 2018 06:04 | KODAŇ/TASR

Zomrel princ Henrik (†83), manžel dánskej kráľovnej Margaréty II.

Liečili ho na zápal pľúc, keď sa stav zhoršil, previezli ho do zámku, "kde si želal stráviť svoje posledné chvíle".

Dánská kráľovná Margaréta II. a jej manžel dánsky princ Henrik.
Dánská kráľovná Margaréta II. a jej manžel dánsky princ Henrik. Foto: File TASR/Mikkel Berg Pedersen/Ritzau via AP

Princ Henrik, manžel dánskej kráľovnej Margaréty II., zomrel vo veku 83 rokov. V stredu nadránom to oznámil dánsky kráľovský palác.

Henrik zomrel pokojne v spánku v utorok večer na zámku Fredensborg, približne 40 kilometrov severne od dánskeho hlavného mesta Kodaň. Skonal obklopený rodinou - kráľovnou a svojimi dvoma synmi Frederikom a Joachimom, dodal podľa agentúry DPA palác.

Princ Henrik
Princ Henrik Foto: File TASR/AP Photo/Paul Sakuma
 

Začiatkom tohto mesiaca palác informoval, že princovi našli v pľúcach nezhubný nádor.
Henrika, princa francúzskeho pôvodu, od minulého mesiaca liečili v kodanskej Ríšskej nemocnici (Rigshospitalet) aj na zápal pľúc, ale keď sa mu zhoršil zdravotný stav, previezli ho do zámku, "kde si želal stráviť svoje posledné chvíle". S odvolaním sa na vyhlásenie kráľovského paláca o tom ešte v utorok informovala agentúra AP.

Margaréta II. a Henrik sa zosobášili v roku 1967. Margaréta sa dánskou kráľovnou stala v roku 1972.

 

Princ patril k tým výstrednejším členom dánskej kráľovskej rodiny, z ktorej sa vymykal tým, že neskrýval svoje osobné názory na záležitosti monarchie. Najviac sa preslávil svojou snahou získať význačnejší titul a rolu.

Počas manželstva s Margarétou II. bojoval princ-manžel proti svojej obmedzenej úlohe v krajine. Tú určovala dánska ústava, na základe ktorej bol manželom kráľovnej, a nemal rolu monarchu.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?