14. 02. 2018 21:35 , článok bol aktualizovaný 15. 02. 2018 14:44 | PARKLAND/TASR

Masaker na strednej škole na Floride si vyžiadal 17 obetí, strelca obvinili z vrážd

Útočil vylúčený študent, mal pušku a viacero zásobníkov.

Rodičia čakajú na nové informácie po streľbe na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej vo floridskom Parklande.
Rodičia čakajú na nové informácie po streľbe na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej vo floridskom Parklande. Foto: TASR/AP/ Joel Auerbach
Študenti strednej školy Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe na Floride na školskom dvore.
Záchranári na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe.
Záchranári evakuujú po streľbe na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej študentov.

Páchateľom stredajšej (14. 2.) streľby na floridskej škole, ktorá si vyžiadala najmenej 17 mŕtvych, bol 19-ročný Nikolas Cruz, bývalý študent, ktorého vylúčili pre bližšie nešpecifikovaný disciplinárny delikt.

Mladíka obvinili zo 17 úkladných vrážd. Obvineniam predchádzalo niekoľkohodinové vypočúvania štátnych a federálnych úradov.

Podľa svedectiev spolužiakov ho údajne vylúčili kvôli bitke s novým priateľom svojho bývalého dievčaťa. Niektorí tvrdia, že sa v priebehu posledného roka začal správať čudne. Podľa informácií miestnych úradov sa Cruz v minulosti nejakú dobu liečil na klinike duševného zdravia, kam však prestal dochádzať pred vyše rokom. Neexistovali však žiadne indície, že by mohol byť nebezpečný pre svoje okolie.

Strelec z Floridy, Nicolas Cruz.
Strelec z Floridy, Nicolas Cruz. Foto: TASR/Broward County Jail via AP
 

Cruzova matka Lynda Cruzová zomrela 1. novembra na zápal pľúc, uviedli susedia, priatelia a rodinní príslušníci, na ktorých sa odvolali noviny Sun Sentinel. Cruzová a jej manžel, ktorý zomrel pred niekoľkými rokmi na infarkt myokardu, si Nikolasa a jeho biologického brata Zacharyho adoptovali, keď sa manželia presťahovali z newyorského Long Islandu do floridského okresu Broward.

Chlapcov nechali po smrti matky v starostlivosti rodinnej priateľky, uviedla členka rodiny Barbara Kumbatovichová z Long Islandu. Nikolas Cruz sa tam necítil šťastný a požiadal o dovolenie presťahovať sa k rodinného priateľovi na severozápade Browardu. Rodina súhlasila a Cruz sa presťahoval okolo Dňa vďakyvzdania. 

Mladíka obvinili zo 17 úkladných vrážd.
Mladíka obvinili zo 17 úkladných vrážd. Foto: TASR/WPLG-TV via AP
 

Podľa rodinného právnika Jima Lewisa príbuzní vedeli, že Cruz vlastní poloautomatickú pušku AR-15, ale donútili ho, aby ju zamkol do skrine. Mal však od nej kľúč. Podľa Lewisových slov je rodina udalosťami zdrvená a tvrdí, že nespozorovala náznaky, že sa niečo také stane. Rodina zároveň spolupracuje s úradmi, dodal právnik.

Páchateľ bol podľa prvých zistení počas útoku vyzbrojený minimálne jednou poloautomatickou puškou AR-15 (alebo podobnou zbraňou) a viacerými zásobníkmi.

Dvanásť obetí zahynulo priamo vo vnútri školskej budovy. Dve mŕtve telá sa našli pred školou a ďalšie na neďalekej ulici. Dve ďalšie osoby neskôr zomreli na následky zranení.

V miestnych nemocniciach podľa šerifa hospitalizovali 16 ľudí.

Medzi 17 zabitými sú dospelí aj deti. V miestnych nemocniciach hospitalizovali 16 zranených, z ktorých dvaja zomreli. Minimálne traja zranení sú v kritickom stave a viacerých museli urgentne operovať.

Nemocničné ošetrenie poskytli aj zadržanému páchateľovi, následne ho odviedla polícia. Cruza podľa miestneho šerifa zadržali neďaleko školského areálu, pri zatýkaní nekládol odpor.

Vyšetrovatelia zatiaľ len postupne začínajú zisťovať, čo sa na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej v meste Parkland na juhu amerického štátu Florida vlastne stalo.

Študenti a zamestnanci školy v panike vybiehali z budovy, v ktorej zasahovali príslušníci špeciálnej jednotky.

Záchranári na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe.
Záchranári na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe. Foto: WPLG-TV via AP
 

Škola zostane po zvyšok týždňa zatvorená. Guvernér Floridy Rick Scott nariadil, aby boli až do pondelka štátne zástavy spustené na pol žrde. Florida bude financovať výdavky na pohreb obetí a psychologickú pomoc pre pozostalých.

V Bielom dome zrušili v spojitosti so streľbou každodenný tlačový brífing. Prezident Donald Trump sa okamžite telefonicky spojil s floridským guvernérom a ponúkol mu pomoc zo strany federálnych úradov. Prezident tiež na Twitteri vyjadril svoju sústrasť s obeťami.

Zdroj: Twitter/Meg Wagner

Otec jedného zo študentov uviedol, že strelec mal údajne oblečenú "čiernu vestu a červené tričko" a pravdepodobne spustil požiarny poplach. Na mieste bolo možné vidieť, ako do sanitiek nakladajú mnohých zranených.

 

Zdroj: CBS News

Študenti strednej školy Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe na Floride na školskom dvore.
Študenti strednej školy Marjory Stonemanovej Douglasovej po streľbe na Floride na školskom dvore. Foto: WPLG-TV via AP
 

Zdroj: Twitter/CBS

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?