Správy z vášho kraja:
20. 02. 2018 12:09 , článok bol aktualizovaný 20. 02. 2018 12:09 | LONDÝN/TASR

Vedel o tom, alebo bol iba "užitočný idiot?" Británia zisťuje, či Corbyn spolupracoval s ŠtB

Aféru okolo Corbyna spustili minulý týždeň články v britskej bulvárnej tlači.

Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. Foto: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Britskí poslanci chcú požiadať bývalého príslušníka niekdajšej československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Jána Sarkocyho, aby poskytol dôkazy o tom, že v minulosti spolupracoval so súčasným lídrom labouristov Jeremym Corbynom. Informoval o tom v utorok spravodajský server International Business Times.

Sarkocy, ktorý dnes žije neďaleko Bratislavy, minulý týždeň uviedol, že Corbyn v 80. rokoch vedome spolupracoval s československou ŠtB a že za to dostával peniaze. Tvrdí tiež, že sa s Corbynom stretával počas svojho pôsobenia v Londýne. Dochované archívne materiály však podľa servera Novinky.cz vedomú Corbynovu spoluprácu s ŠtB nepotvrdzujú. 

Aféru okolo Corbyna spustili minulý týždeň články v britskej bulvárnej tlači. Corbyn akúkoľvek spoluprácu s komunistickou ŠtB dôrazne popiera a Sarkocyho tvrdenia označuje za úplne vymyslené. Podľa názoru odborníkov Corbyn, výrazný kritik kapitalizmu, nemusel vôbec vedieť, že sa stretáva s komunistickými agentmi, a ŠtB ho mohla využívať len ako "užitočného idiota", aby získala informácie o činnosti britských tajných služieb.

Denník Daily Telegraph v pondelok informoval, že celú záležitosť chcú preskúmať členovia výboru britského parlamentu pre zahraničné záležitosti, ktorý tvoria zástupcovia viacerých strán. Poslanci podľa zistení Daily Telegraphu plánujú vyzvať Jána Sarkocyho, aby prišiel do britského parlamentu a poskytol tam dôkazy o svojich údajných stretnutiach s Corbynom a ďalšími labouristickými politikmi.

Je možné, že budú požadovať vysvetlenia aj od samotného šéfa Labouristickej strany. Na otvorenosť a transparentnosť v celej záležitosti vyzvala Corbyna aj britská konzervatívna premiérka Theresa Mayová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?