20. 02. 2018 19:27 | VIEDEŇ/TV Markíza

Rakúšania idú proti prúdu. Vláda chce, aby sa v reštauráciách fajčilo naďalej

Zákaz mal platiť od mája, nová vláda ho ide zrušiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Každá členská krajina Európskej únie postupne obmedzuje fajčenie na verejnosti. Rakúšania sa ale rozhodli ísť opačným smerom. Terajšia vláda chce, aby si fajčiari mohli zapáliť v reštauráciách.

Vyzerá to tak, že v Rakúsku sa bude na verejnosti fajčiť aj naďalej. Prísny zákaz mal platiť od mája tohto roka. Nič z toho však nebude. Nová vláda ešte pred Vianocami sľubovala, že kontroverzný zákon zmení. Fajčenie v reštauráciách bude platiť aj naďalej.

Rakúšania vo veľkom holdujú fajčeniu. Podľa prieskumov tam fajčí takmer 25 percent dospelých, čo je obrovské číslo.

Rakúsko chcelo fajčenie zakázať úplne. So zmenami nesúhlasia lekári, ktorí už majú v rukách petíciu so 100-tisíc podpismi. Chcú, aby vláda zákon nemenila.

"Máme veľmi veľa podporovateľov a dúfam, že to bude mať vplyv aj na politikov, že ich to motivuje," povedal prezident viedenskej asociácie lekárov Thomas Szekeres.

Petíciou sa teraz bude musieť zaoberať rakúsky parlament. Zmenu zákona presadil líder rakúskych slobodných, ktorý je vášnivý fajčiar.

"Chceme dať ľuďom slobodu. Ak zakážeme fajčenie, tak potom môžeme aj alkohol, lebo je nezdravý, alebo pečené bravčové mäso či čokoládu. Nechceme takéto mechanizmy," tvrdí vicekancelár Heinz Christian Strache.

Napríklad v Česku platí úplný zákaz fajčenia v reštauráciách od minulého leta. Zákaz sa netýka len reštaurácií, barov a krčiem, ale aj nekrytých zastávok MHD, divadiel a kín.

Súčasne sa potvrdzuje už platný zákaz vo všetkých verejne prístupných priestoroch, akými sú napríklad detské ihriská. Za porušenie zákona začnú pokutovať až od konca augusta. Česi prijímali novelu s odporom po niekoľkoročnej emotívnej diskusii. Podobný zákon pritom už dlhšie platí aj u nás."

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?