Správy z vášho kraja:
24. 02. 2018 19:08 | ZÁHREB/TV MARKÍZA

Takéto mrazy tu neboli posledných päť rokov. Európu potrápi mimoriadne chladné počasie

V Chorvátsku vládne v súvislosti v počasím chaos.

Mrazivé počasie potrápi Európu minimálne do začiatku marca.
Mrazivé počasie potrápi Európu minimálne do začiatku marca. Foto: TV Markíza

Mrazy, aké tu neboli posledných 5 rokov. Európu potrápi na konci zimy mimoriadne chladné počasie. Teploty v Severnej a Východnej Európe siahajú už teraz hlboko pod nulu a Balkán je po búrke zasypaný snehom. V Chorvátsku si s extrémnou nádielkou nevedia dať rady.

Zatvorené školy a v uliciach vojaci. V Chorvátsku vládne v súvislosti v počasím chaos už od piatku (23.2.). Mnohé cesty sú neprejazdné. Policajti vyzvali vodičov, aby si radšej vôbec nesadali za volant, keďže s jazdením na šmykľavých cestách nemajú skúsenosti. V krajine, ktorá je pre Slovákov obľúbenou letnou destináciou, je takáto snehová nádielka ojedinelá.

„Máme pred budovou veľké množstvo ľadu. Bojíme sa, že by sa deti mohli zraniť, tak sme sa rozhodli, že školu zavrieme," uviedol riaditeľ Mladen Bolf.

Najhoršia situácia je na severe - v regióne Gorski Kotar a v meste Gospič. Extrémne počasie ale potrápilo aj ľudí žijúcich v prímorských oblastiach. Silný vietor komplikuje dopravu, časť jadranskej magistrály bola dlhé hodiny zatvorená a trajekty premávajú s obmedzeniami ešte aj dnes.

Vojaci pomáhajú, kde môžu. „Berieme to ako povinnosť, nie prácu. Sme šťastní, keď ľuďom môžeme pomôcť," vysvetlila vojačka Antonija Marinacová.

Sneženie má najmä na Balkáne pokračovať, stred, východ a sever Európy zas potrápi poriadna sibírska zima, a to najmä v utorok a v stredu. V pobaltských štátoch bude okolo mínus 13 stupňov Celzia, v Škandinávii dokonca mínus 20. pocitová teplota bude ale oveľa nižšia, pretože má fúkať silný vietor.

Otepliť sa má až začiatkom marca.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?