25. 02. 2018 19:20 | MILÁNO/TV MARKÍZA

V Taliansku vládne týždeň pred voľbami napätá atmosféra. Ulice zaplavili davy demonštrantov

V Miláne musela pri stretoch antifašistov s príslušníkmi krajnej pravice zasahovať polícia.

Na námestiach sa zhromaždili ľudia protestujúci proti rasizmu a fašizmu i krajná pravica.
Na námestiach sa zhromaždili ľudia protestujúci proti rasizmu a fašizmu i krajná pravica. Foto: TV Markíza

Protesty, mítingy a bitky v uliciach. Týždeň pred voľbami vládne v Taliansku napätá atmosféra. V Miláne musela pri stretoch antifašistov s príslušníkmi krajnej pravice zasahovať polícia. Policajti krotili rozzúrený dav obuškami a slzotvorným plynom.

Vzduchom lietali aj gumené člny, ktoré priniesli odporcovia imigrácie - ako narážku na prílev prisťahovalcov, ktorý je podľa nich neúnosný a vláda ho nerieši. Podobne to vyzeralo aj v Pise, Palerme a v Ríme.

Na námestiach sa zhromaždili ľudia protestujúci proti rasizmu a fašizmu i krajná pravica. „Musíme čo najskôr zatočiť s fašizmom, ktorý je v našej krajine na vzostupe," uviedol účastník protestu Pino Gesmundo. 

 

Pred troma týždňami muž v malom meste v strednom Taliansku strieľal z auta na migrantov. Kým ho zatkli, zranil najmenej šiestich Afričanov. Za volantom hajloval a okolo krku mal omotanú taliansku vlajku. Pred pár dňami zas skupinka mladých mužov zbila vodcu sicílskych neofašistov. Oba útoky Talianov zmobilizovali.

Migrácia sa stala kľúčovou témou aj v predvolebnom období. Ruka v ruke ide s euroskepticizmom, keďže mnohí Taliani majú ťažké srdce na Európsku úniu za to, že s prílevom migrantov krajine dostatočne nepomohla.

Hrozí, že to budú práve euroskeptické a populistické strany, ktoré sa po voľbách v Taliansku dostanú k moci.

Komentáre ( 0)