Správy z vášho kraja:
28. 02. 2018 16:38 | RÍM/pg

Rodinné bunky, ktoré medzi seba nepustia cudzinca. Takto funguje kalábrijská ´Ndrangheta

O ´Ndranghete sa na Slovensku začalo hovoriť v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia.sk

Ak niečo charakterizuje taliansky región Kalábria viac ako jej zaostalosť v porovnaní s ostatnými oblasťami krajiny, tak je to izolácia. Aj v súčasnosti je najvýhodnejšie sa do Kalábrie z inej časti Talianska dostať lietadlom.

Medzi Kalábriou a zvyškom Apeninského polostrova totiž leží hornatý masív La Sila, v zime zasypaný snehom, ktorý komplikuje železničnú dopravu do regiónu.

Paradoxne, mafiánska zločinecká skupina ´Ndrangheta dokázala rozšíriť svoj vplyv nielen za hranice regiónu, ale aj krajiny, napísal portál The Economist.

Najmocnejší mafiáni

O ´Ndranghete sa na Slovensku začalo hovoriť v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka (27) a jeho snúbenice Martiny.

Ján pracoval na článku týkajúcom sa podvodov s eurofondmi na východe Slovenska. Zapletení do toho mali byť Taliani s väzbami práve na túto skupinu.

´Ndrangheta je v súčasnosti najmocnejšou talianskou mafiánskou skupinou, takisto jednou z najväčších na svete. Predbehla dokonca aj sicílsku Cosa Nostru či neapolskú Camorru.

V roku 2013 vďaka svojim aktivitám zarobili 60 miliárd dolárov. Kto však sú ľudia v ´Ndranghete a ako pracujú?

Operujú v nej rodinné bunky

Ako uviedol portál theconversation.com, ´Ndranghetu taliansky zákon označil za mafiánsku skupinu v roku 2010. Taliani však prvýkrát začali skupinu registrovať v 80. a 90. rokoch, keď rozpútala sériu únosov naprieč krajinou, z odovzdaného výkupného potom zbohatla.

Vo veľkej miere sa svet dozvedel ako skupina funguje v roku 2010, keď došlo k veľkému zatknutiu 805 jej členov.

V ´Ndranghete operujú rodinné klany známe ako ´ndriny. Buď ide o pokrvných príbuzných alebo príbuzných spojených manželským zväzkom.

Podľa agentúry AP v skupine pôsobí viac ako 100 rodinných buniek a len ťažko k sebe vpustia cudzinca.

Profitujú aj z dovozu kokaínu

Aj napriek tomu, že klany sú teritoriálne bunky založené na pokrvnom pute, nekonajú pod spoločným strategickým plánom.

Sú nezávislé a každá z nich sa môže zamieravať na rôzne druhy ilegálnych aktivít.

Napríklad sa môžu sústrediť na infiltrovanie a vydieranie stavebného sektoru alebo dovoz kokaínu z Južnej Ameriky.

Podľa Anny Sergi, profesorky kriminológie na Univerzite v Essexe, klany ´Ndranghety majú špeciálne štruktúry, ktoré sú viac-menej centralizované.

Záleží to od operácie, na ktorú sa podujmú, na ich sile a dosahu.

Veľká razia proti mafii

Začiatkom tohto roka došlo v Nemecku a Taliansku k zatknutiu takmer 170 členov ´Ndranghety. Išlo o podnikateľov aj starostov rôznych miest.

Zadržaní mali pod kontrolou reštaurácie, pohrebné služby aj služby zamerané na zber odpadu, uviedla agentúra Reuters.

Členovia klanu nútili reštaurácie, aby kupovali mäso, ryby, víno a ďalšie produkty od obchodníkov a predajcov napojených na mafiu.

V jednom prípade vyšetrovatelia narazili aj na spojenie medzi ´Ndranghetou a manažérom vládou financovanej ubytovane pre utečencov na kalábrijskom pobreží. 

Komentáre ( 0)