Správy z vášho kraja:
08. 03. 2018 13:04 | KODAŇ/TASR

Dánsky vynálezca odmieta obvinenie z vraždy, priznal sa len k rozštvrteniu novinárky

V týchto dňoch sa s ním začal súdny proces v Kodani.

Dánsky vynálezca Peter Madsen
Dánsky vynálezca Peter Madsen Foto: TASR

Peter Madsen vo štvrtok na úvod procesu prostredníctvom svojej právničky odmietol obvinenie z vraždy švédskej novinárky Kim Wallovej. Malo sa tak stať minulý rok v auguste na palube jeho súkromnej ponorky.

Za nevinného sa vyhlásil aj v prípade obvinenia zo sexuálneho zneužitia obete. Priznal sa však k tomu, že Wallovej telo rozštvrtil a jeho časti zabalené v plastových vreciach vyhodil do mora.

Prokuratúra požaduje pre 47-ročného Madsena doživotie. Počas procesu s obvineným vypočujú viac ako 30 svedkov.

 

Čo sa stalo minulý rok v auguste

Wallová navštívila Madsena na jeho podomácky vyrobenej ponorke, aby s ním urobila rozhovor. O deň neskôr sa ponorka potopila v zálive Köge ležiacom juhozápadne od Kodane, Madsena sa podarilo zachrániť.

Telo novinárky sa nenašlo, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom bolo 15 bodných rán.

V spise obžaloby sa uvádza, že išlo o úkladnú vraždu, lebo Madsen si vzal do ponorky aj nástroje, ktoré bežne pri sebe nemával, napríklad nôž, pílu, skrutkovač, sťahovacie pásky či kovové rúry. Vtedy 30-ročnú novinárku podľa vyšetrovateľov pred usmrtením spútal, zbil a pobodal. Prokuratúra motív vraždy neuviedla.

Madsen sa snažil časti tela zaťažiť oceľovými rúrami. Vo svojich výpovediach najprv uvádzal, že Wallovú vysadil na malom ostrove, následne hovoril o nehode, pri ktorej novinárke spadol na hlavu poklop, a nakoniec prišiel s verziou, že išlo o otravu oxidom uhoľnatým.

Komentáre ( 0)