Správy z vášho kraja:
13. 03. 2018 14:59 | MOSKVA/pg

Putin priznal, že v roku 2014 vydal príkaz na zostrelenie civilného lietadla

Predpokladalo sa, že nad lietadlom prevzali kontrolu únoscovia. Išlo však o planý poplach.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Foto: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin sa v novom dvojhodinovom dokumente s názvom „Putin", ktorý sa v nedeľu (11.3.) objavil na sociálnych sieťach, priznal, že v roku 2014 vydal pokyn na zostrelenie dopravného lietadla. Stalo sa to tesne pred začiatkom zimnej olympiády v Soči.

Predpokladalo sa totiž, že nad lietadlom prevzali kontrolu únoscovia. Ukázalo sa však, že išlo o planý poplach a k zostreleniu teda nedošlo. Moderátorovi Putin v zázname povedal, že 7. februára 2014 počas cesty na otvárací ceremoniál na olympijský štadión, mu zavolal agent z bezpečnostného strediska olympiády.

„Povedal mi, že uniesli lietadlo smerujúce z Ukrajiny do Istanbulu. Únoscovia vraj požadovali o pristátie v Soči," povedal Putin. Piloti tureckej leteckej spoločnosti Pegasus Airlines so 110 pasažiermi na lete z Charkova podľa jeho slov uviedli, že muži mali na palube bombu.

Šéf ruskej tajnej služby Alexander Bortnikov uviedol, že na reakciu mali iba pár minút a rozhodli sa uviesť do pohotovosti bojové lietadlá, ktoré mali spacifikovať cieľ, napísala CNN. Putin podľa neho dal príkaz na konanie v súlade s týmto plánom.

O päť až sedem minút však dostali ďalší telefonát, podľa ktorého išlo o „opilecký trik." Lietadlo bezpečne pristálo v Turecku. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nedeľu podľa Reuters potvrdil Putinove slová o incidente.

Komentáre ( 0)