Správy z vášho kraja:
16. 03. 2018 11:43 | VARŠAVA/mih

Poliak si odsedel 18 rokov vo väzení, teraz dokázali jeho nevinu

Odsúdili ho za vraždu neplnoletého dievčaťa.

Tomasz Komenda strávil vo väzení 18 rokov a bol nevinný
Tomasz Komenda strávil vo väzení 18 rokov a bol nevinný Foto: Profimedia.sk

Poľský súd sa dopustil fatálnej chyby. Tomasz Komenda (42) strávil vo väzení takmer 20 rokov za vraždu, ktorú nespáchal. Dočkal sa ale spravodlivosti. Vo štvrtok ho prepustili v zrýchlenom procese na slobodu, uviedli novinky.cz.

V minulosti ho súd odsúdil na 25 rokov väzenia za znásilnenie a brutálnu vraždu 15-ročného dievčaťa. Tínedžerku zabili pri diskotéke v obci Miloszyce. Komendu odsúdili aj napriek svedkom, ktorí vypovedali, že na diskotéke v tú noc nebol.

Súd určil za hlavný dôkaz nájdený vlas na oblečení obeti, ktorý mal zhodný genetický kód s vlasom Komendu. Za páchateľa ho označila aj susedka rodičov obeti, podľa ktorej sa až príliš podobal na muža, ktorého opísala polícii v osudnú noc.

Tomasz Komenda stále trval na tom, že je nevinný. Rodičia obete napokon minulý rok požiadali úrady o opätovné preskúmanie prípadu. Nakoniec sa ukázalo, že vrahom dievčaťa je iný muž.

„Skoro polovicu života som strávil vo väzení. Tie roky mi nikto nevráti. Prežil som tam hrozné veci, hlavne zo strany spoluväzňov. Tí ma ako odsúdeného za vraždu neplnoletej neuveriteľne prenasledovali. Raz som sa pokúsil aj obesiť, ale iní väzni ma zachránili na poslednú chvíľu," uviedol Komenda pre poľskú televíziu TVN24.

Komentáre ( 0)