Správy z vášho kraja:
18. 03. 2018 19:11 , článok bol aktualizovaný 19. 03. 2018 06:12 | MOSKVA/TASR

Vladimir Putin podľa očakávaní zvíťazil v prezidentských voľbách

Podľa oficiálnych výsledkov získal vyše 76 percent.

Ruský prezident Vladimir Putin sa po voľbác prihovoril k tisícom stúpencov oslavujúcich jeho víťazstvo.
Ruský prezident Vladimir Putin sa po voľbác prihovoril k tisícom stúpencov oslavujúcich jeho víťazstvo. Foto: TASR/AP/Pavel Golovkin

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý podľa čiastkových výsledkov jasne zvíťazil v nedeľňajších voľbách hlavy štátu, sa večer prihovoril k tisícom stúpencov oslavujúcich jeho víťazstvo v blízkosti moskovského Kremľa.

Putinov volebný triumf sa všeobecne očakával a slávnostný popový koncert na Manéžnom námestí v centre Moskvy bol pripravený už vopred. Oficiálnym dôvodom jeho konania bolo "štvrté výročie znovuzjednotenia Krymu s Ruskom", píše agentúra TASS.

Staronový prezident sa svojim priaznivcom poďakoval za prejavenú podporu. Všetci občania Ruska, ktorí ho volili, sú podľa Putina jedným "veľkým národným tímom". Zdôraznil pritom potrebu jednoty celého národa.

Prezident vyjadril presvedčenie, že Rusko pod jeho vedením čakajú ďalšie úspechy a skvelá budúcnosť. Napokon si spoločne so zhromaždenými zaskandoval "Rusko, Rusko, Rusko...," uviedla agentúra AP.

"(Výsledok volieb) vnímam ako uznanie toho, čo sa v uplynulých rokoch vykonalo za veľmi náročných podmienok, ako aj vyjadrenie viery a nádeje nášho ľudu, že budeme pracovať rovnako tvrdo, rovnako zodpovedne a ešte viac efektívne," povedal podľa agentúry TASS Putin.

Podľa oficiálnych výsledkov získal vyše 76 percent hlasov

Vladimir Putin jasne zvíťazil v nedeľňajších voľbách hlavy štátu. Podľa takmer úplných predbežných výsledkov sčítania získal 76,65 percenta hlasov, vyplýva z údajov zverejnených v noci na pondelok Ústrednou volebnou komisiou.

Sčítanie 99 percent odovzdaných hlasov podľa komisie ukázalo, že Putina volilo viac ako 55 miliónov ľudí. Dosiahnutý výsledok je preňho dosiaľ najlepším vo voľbách prezidenta, v ktorých kandidoval celkovo po štvrtý raz, uviedla štátna agentúra TASS. V roku 2002 dostal 52,94 percenta hlasov, v roku 2004 zvíťazil zo ziskom 71,31 percenta a vo voľbách v roku 2012 ho podporilo 63,6 percenta hlasujúcich.

Na druhom mieste tentoraz skončil kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie a riaditeľ roľníckeho družstva Pavel Grudinin, ktorého podporilo 11,82 percenta voličov. Tretí je líder ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij so ziskom 5,68 percenta hlasov.

Zvyšní piati kandidáti získali menej ako dve percentá hlasov. Sú nimi moderátorka a novinárka Xenija Sobčaková, kandidátka Občianskej iniciatívy (1,66 percenta), liberálny ekonóm Grigorij Javlinskij zo strany Jabloko (1,04 percenta), podnikateľský ombudsman a politik Boris Titov (0,75 percenta), ľavicový politik Maxim Surajkin (0,68 percenta) a bývalý poslanec Sergej Baburin (0,65 percenta).

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?