Správy z vášho kraja:
22. 03. 2018 22:02 | PARÍŽ/TASR

VIDEO: Francúzsko ochromili rozsiahle protivládne protesty a štrajky

Francúzske médiá vnímajú konflikt s odbormi ako významný test postavenia súčasného prezidenta a jeho vlády.

Tisíce železničiarov, pracovníkov mestskej dopravy, ale aj učitelia štrajkujú po celom Francúzsku proti vládnym reformám.
Tisíce železničiarov, pracovníkov mestskej dopravy, ale aj učitelia štrajkujú po celom Francúzsku proti vládnym reformám. Foto: AP Photo/Claude Paris

Z iniciatívy odborových centrál sa vo štvrtok vydali do ulíc francúzskych miest desaťtisíce ľudí demonštrujúcich proti plánom reforiem prezidenta Emmanuela Macrona. Protestné štrajky narušili v krajine plynulosť železničnej i leteckej dopravy.

Informácie priniesla tlačová agentúra DPA, podľa ktorej sa do štrajku zapojilo 35 percent pracovníkov štátnej železničnej spoločnosti SNCF. V regionálnej sfére sa to prejavilo zrušením asi polovice spojov, na úrovni rýchlovlakov TGV premávaním asi 40 percent z nich.

 

Nepracovali však ani zamestnanci verejného sektora, štrajkovala aj časť učiteľov a dispečeri letovej prevádzky, takže spoločnosť Air France musela zrušiť asi 25 percent všetkých letov na stredné vzdialenosti vypravovaných zo vzdušného prístavu nesúceho meno niekdajšieho prezidenta Charlesa de Gaulla. Aj v piatok sa tu pre štrajk personálu ráta so zrušením asi štvrtiny letov.

Francúzske médiá vnímajú konflikt s odbormi ako významný test postavenia súčasného prezidenta a jeho vlády.

Spory so železničiarmi hrozia prerásť do rozsiahlejšej konfrontácie, veď od začiatku apríla je ohlásená väčšia vlna protestov a ďalšie štrajky. Ich cieľom je zastaviť plánovanú prestavbu SNCF a avizované obmedzenie výhod v prípade nových zamestnancov. Vo verejných službách je príčinou nespokojnosti a dôvodom na štrajk okrem iného zámer vlády zrušiť v nasledujúcich rokoch 120.000 pracovných miest.

Z Paríža a západofrancúzskeho Nantes hlásili zrážky demonštrantov s mužmi zákona. V Nantes, kde vyšlo do ulíc 8500 ľudí, zadržali najmenej osem osôb, šesť policajtov tam utrpelo zranenia.

Komentáre ( 0)