26. 03. 2018 06:04 | RIJÁD/TASR

Nad Saudskou Arábiou lietali rakety, padajúce trosky zabili jedného muža

Z územia susedného Jemenu ich odpálili tamojší šiitski povstalci známi ako húsíovia.

Saudskoarabská protivzdušná obrana zneškodnila sedem rakiet vypálených z Jemenu.
Saudskoarabská protivzdušná obrana zneškodnila sedem rakiet vypálených z Jemenu. Foto: YouTube/kolarov

Saudskoarabská protivzdušná obrana zneškodnila v nedeľu večer sedem balistických rakiet, z toho jednu nad hlavným mestom Rijád, ktoré z územia susedného Jemenu odpálili tamojší šiitski povstalci známi ako húsíovia. Najmenej jedna osoba bola zabitá padajúcimi troskami, informovala agentúra BNO News s odvolaním sa miestne zdroje.

Incident v Rijáde sa odohral okolo 23.30 h miestneho času (22.30 h SELČ), keď metropolou otriaslo niekoľko hlasných výbuchov. Mnohí obyvatelia uviedli, že v ich bytoch sa triasli dvere a okná.


Plukovník Turkí bin Sálih Malkí, hovorca vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou, uviedol, že tri zo siedmich rakiet vypálených z Jemenu boli zacielené na Rijád, dve mierili na prístavné mesto Džázán a cieľom zvyšných dvoch boli mestá Chamís Mušajt a Nadžrán.
Protivzdušná obrana podľa Malkího zachytila všetky rakety skôr, ako dosiahli svoje ciele, no na niektoré obývané oblasti dopadli ich úlomky.

Na sociálnych sieťach bolo zverejnených niekoľko videí z Rijádu, ktoré zachytávajú štart rakiet protivzdušnej obrany i zneškodnenie nepriateľskej rakety. Najmenej jedna raketa obranného systému však minula svoj cieľ a dopadla na zem, čo spôsobilo jeden z výbuchov.
V Rijáde zabili trosky jednu osobu - muža pôvodom z Egypta.

 

Húsíami ovládaná jemenská agentúra SABA oznámila, že povstalci vypálili na Saudskú Arábiu väčší počet rakiet. Jedna z nich typu Burkan-2H mala zasiahnuť medzinárodné letisko v Rijáde.

Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie intervenovala v Jemene v marci 2015 so zámerom poraziť Iránom podporovaných húsíov a vrátiť k moci medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího. To sa jej však zatiaľ nepodarilo a vojna v tejto chudobnej krajine stále pokračuje.

Balistická raketa bola zachytená nad Rijádom aj vlani začiatkom novembra, na čo Saudská Arábia reagovala blokádou Jemenu. Najmenej jedna raketa, vypálená v nedeľu, sa však dostala k mestu podstatne bližšie ako tie predchádzajúce.

Komentáre ( 0)