Správy z vášho kraja:
28. 03. 2018 08:20 | PARÍŽ/TASR

Vo Francúzsku začnú deti chodiť do školy už od 3 rokov

Francúzsko sa tak stane jednou z krajín EÚ, kde sa povinná školská dochádzka začína najvčasnejšie.

Dieťa číta
Dieťa číta Foto: Shutterstock.sk/Kiselev Andrey Valerevich

Deti vo Francúzsku začnú chodiť do školy namiesto šiestich už vo veku troch rokov. Stane sa tak v rámci reformy, ktorú ohlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Zmena podľa spravodajskej stanice BBC spôsobí, že Francúzsko sa stane jednou z európskych krajín, v ktorých sa povinná školská dochádzka začína najvčasnejšie.

Zmena sa však dotkne len malého počtu detí, keďže väčšina francúzskych rodičov svoje deti do školy vo veku troch rokov posielala aj doteraz, hoci to nebolo povinné. Podľa údajov francúzskej vlády sa v tomto veku do školy nezapisovalo len asi 2,4 percenta detí.

Macron priblížil, že znížením veku chcel dosiahnuť zmenšenie rozdielov vo vzdelávacom systéme v krajine. Rodičia z chudobnejších oblastí, ale i zámorských regiónov Francúzska totiž podľa neho deti do školy v nižšom veku posielali zriedkavejšie.

Podľa denníka Le Monde sa v Paríži zapisuje do školy 93 percent trojročných detí, v zámorských regiónoch sú však tieto údaje výrazne nižšie.

"Dúfam, že s takouto povinnosťou sa nám od začiatku školského roka 2019 podarí odstrániť tento neprijateľný rozdiel," povedal francúzsky prezident na utorňajšej tlačovej konferencii.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?