Správy z vášho kraja:
01. 04. 2018 19:15 | LOS ANGELES/TV Markíza

Káva vraj obsahuje látku, ktorá môže spôsobiť rakovinu: V Kalifornii pred tým budú musieť varovať

Rozhodol o tom súd v Los Angeles.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Kávičkárov budú po novom pred ich obľúbeným nápojom vystríhať. Kaviarne v Kalifornii zaplavia varovné nápisy o tom, že káva obsahuje látku, ktorá údajne môže spôsobiť rakovinu. Rozhodol o tom súd v Los Angeles.

Boj medzi kaviarenským biznisom a aktivistami zatiaľ prehrávajú veľké spoločnosti. Súd rozhodol, že kaviarne musia svojich zákazníkov varovať, že káva môže ohroziť ich zdravie.

Nezisková organizácia žaluje 90 veľkých podnikov vrátane Starbucksu už od roku 2010, lebo vraj porušujú zákon o bezpečnej pitnej vode a toxických látkach. Problémom je látka akrylamid, ktorá sa okrem kávy bežne vyskytuje aj v zemiakoch, cereáliách či pečive. Vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote, pri vyprážaní, pečení či pražení.

Prítomnosť akrylamidu v potravinách pritom nie je neznáma. Prvýkrát ju potvrdili v roku 2002 a odvtedy sa snažia výskumníci prísť na to, ako ju v potravinách obmedziť. Aj Európska únia si už na Akrylamid posvietila.

Zaviedla jeho maximálne hodnoty v potravinách a zavádza opatrenia ako znížiť jeho hladinu na minimum. Varovania o tom, že káva, či hranolčeky môžu ohroziť naše zdravie, po vzore Kalifornie, však zatiaľ neplánuje.

Viac nájdete v reportáži Ivany Miklánkovej

 


Komentáre ( 0)