04. 04. 2018 06:23 , článok bol aktualizovaný 04. 04. 2018 07:59 | MOSKVA/TASR

Britskí experti nedokázali potvrdiť, že novičok v kauze Skripaľ pochádza z Ruska

Vedecké informácie poskytli vláde.

Otrava bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury
Otrava bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury Foto: TASR

Britskí experti z vedeckovýskumného strediska Porton Down nedokázali určiť "presný zdroj" výroby bojovej nervovoparalytickej látky novičok, ktorou boli pred mesiacom otrávení bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica Sky News.

Gary Aitkenhead, šéf Vedeckého a technologického laboratória ministerstva obrany (DSTL), ktoré je súčasťou komplexu Porton Down, pre uvedené médium uviedol, že experti neboli schopní dokázať, že látka bola vyrobená v Rusku. "Boli sme schopní látku identifikovať ako novičok, ako aj to, že ide o bojovú nervovoparalytickú látku. Presný zdroj jej výroby sme však nezistili, ale vedecké informácie sme poskytli vláde, ktorá následne použila množstvo iných zdrojov na poskladanie konečných záverov," tvrdí Aitkenhead.

Podľa neho si identifikovanie pôvodu látky vyžaduje "iné zdroje", niektoré vychádzajúce z informácií tajných spravodajských služieb, ku ktorým má vláda takisto prístup. "Našou prácou bolo poskytnúť vedecký dôkaz, čo táto konkrétna látka je. Zistili sme, že pochádza z tejto špecifickej skupiny a je vojensky použiteľná. Určiť, kde ju vyrobili, už náplňou našej práce nie je," dodal Aitkenhead. Potvrdil však, že jej výroba si vyžaduje "extrémne sofistikované metódy, realizovateľné len na úrovni štátu".

Aitkenhead zároveň podotkol, že proti novičku neexistuje zatiaľ žiadna známa protilátka. Či sa v danom laboratóriu vyvíja alebo uskladňuje novičok, šéf prevádzky DSTL nekomentoval. Odmietol však dohady, že látka, ktorú použili proti Skripaľovcom, pochádza z Porton Downu. "Je absolútne vylúčené, že by niečo podobné mohlo pochádzať od nás alebo opustiť priestory našej prevádzky," zakončil.

Rusko chce ospravedlnenie

Londýn sa Rusku bude musieť za obvinenia v kauze Skripaľ ospravedlniť a odpovedať na otázku, na čom boli jeho tvrdenia založené. Uviedol to v utorok podľa agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "(Londýn) sa nejakým spôsobom bude musieť ospravedlniť ruskej strane, ale to je ešte určite hudba ďalekej budúcnosti, tento marazmus už zašiel priďaleko," povedal Peskov v reakcii na kauzu Skripaľ. 

Vyjadril tiež presvedčenie, že obvinenia Británie, že Rusko stojí za útokom na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, sa nikdy nepotvrdia. "Britský minister zahraničných vecí, ktorý obvinil prezidenta Putina, a predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva, sa teraz svojim kolegom v Európskej únii budú musieť pozrieť do očí," povedal hovorca ruského prezidenta.

Postupne sa začalo potvrdzovať, že "šialené obvinenia, ktoré z britskej strany odzneli v priebehu niekoľkých hodín po incidente, neboli podložené," uviedol Peskov. Reagoval tak na informácie o výskume britských expertov, ktorí nedokázali potvrdiť, že nervovoparalytická látka novičok, ktorou bol pred mesiacom otrávený Skripaľ, pochádza z Ruska. 

Podľa Peskova teraz sa ponúka jediná otázka - na čom boli založené tvrdenia Británie. "Britská strana je na to povinná odpovedať," zdôraznil hovorca Kremľa a dodal, že túto otázku otvoria aj na zasadnutí Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Komentáre ( 0)