14. 04. 2018 06:27 , článok bol aktualizovaný 14. 04. 2018 22:37 | WASHINGTON/TASR

USA, Británia a Francúzsko zaútočili na ciele v Sýrii

Podľa Trumpa sú Spojené štáty a ich spojenci pripavení na "vytrvalú" odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane.

Oblohu nad Damaskom ožiarili americké rakety.
Oblohu nad Damaskom ožiarili americké rakety. Foto: TASR/AP/ Hassan Ammar

Spojené štáty podnikli "presné" útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump.

Podľa jeho vyhlásenia v piatok večer washingtonského času prebiehajú v Sýrii spoločné vojenské útoky Spojených štátov a ich spojencov - Británie a Francúzska. Tieto údery označil za "priamy dôsledok" neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy. Počas Trumpovho prejavu tiež oblohu zahalil hustý dym, uviedla AP.

Podľa amerického prezidenta sú Spojené štáty a ich spojenci pripavení na "vytrvalú" odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyhlásilo, že nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády za útok jedovatým plynom, ktorý hlásili minulú sobotu z mesta Dúmá pri Damasku. Podľa rôznych zdrojov zahynulo pri tomto chemickom útoku 40-100 ľudí.

Americký minister obrany James Mattis v sobotu prezradil, že Spojené štáty zatiaľ nepotvrdili použitie látky sarin pri tomto chemickom útoku, bol však podľa neho použitý prinajmenšom chlór, ktorý sa využíva aj v priemysle. Podľa Mattisa vybrali americkí, britskí a francúzski predstavitelia terče sobotňajších úderov tak, aby minimalizovali možnosť civilných obetí , čo je však "ťažké" vzhľadom na prchavosť prítomných chemických činidiel.

Trump už pred niekoľkými dňami pohrozil odvetným útokom na Sýriu. Ide pritom už o druhý prípad, keď sa rozhodol zakročiť proti tamojším vládnym silám.

V apríli 2017 zaútočili Američania riadenými strelami Tomahawk na leteckú základňu v sýrskej provincii Homs, kde sa podľa Washingtonu mali takisto nachádzať chemické zbrane. Zahynulo pri tom najmenej šesť ľudí. Úder bez mandátu OSN bol odvetou za údajný chemický útok na mesto Chán Šajchún.

Podľa Británie bol zákrok úspešný

Pri náletoch Spojených štátov, Británie a Francúzska v Sýrii sa podľa "prvých náznakov" podarilo úspešne zasiahnuť jedno z tamojších vojenských zariadení. Britské ministerstvo obrany to uviedlo v sobotu vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP.

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že sobotňajšie nálety v Sýrii nemali byť "o zasahovaní do občianskej vojny" ani "o zmene režimu", ale obmedzeným a cieleným úderom, ktorý "ďalej nevystupňuje napätie v danom regióne" a snaží sa všetkými prostriedkami vyhnúť civilným obetiam.

"Radšej by sme si zvolili alternatívnu cestu, ale v tomto prípade žiadna nie je," dodala Mayová.

Reakcia Trumpa

Stanovisku k útoku spojencov zverejnil na Twitri aj americký prezident Donald Trump. Ocenil prístup Francúzska a Veľkej Británie a misiu označil za splnenú.

Zdroj: Twitter/Donald Trump

Tri hlavné terče

Pri útokoch boli použité lietadlá s posádkou a rakety odpaľované z lodí v Stredozemnom mori. Terčmi týchto útokov boli predovšetkým tri objekty pri mestách Damask a Homs na západe Sýrie, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľov amerického rezortu obrany.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Spojených štátov Joseph Dunford uviedol, že rakety najprv zasiahli vedecko-výskumné zariadenie v oblasti sýrskej metropoly Damask, ktoré bolo podľa neho centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania bojových technológií využívajúcich chemické a biologické prostriedky.

Druhým terčom bolo zariadenie na skladovanie chemických zbraní západne od mesta Homs. To označil za predpokladaný hlavný objekt, kde Sýria vyrábala jedovatý plyn sarin a jeho prekurzory.

Tretím zasiahnutým objektom bolo iné skladisko západne od Homsu, spojené z dôležitým veliteľským stanovišťom, dodal Dunford.

 
 

USA sú pripravené znova zaútočiť na Sýriu

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady tejto medzinárodnej organizácie v sobotu vyhlásila, že Rusko vedie "dezinformačnú kampaň" v súvislosti s údajným chemickým útokom na civilistov v sýrskom meste Dúmá.

"Dávali sme diplomacii jednu šancu za druhou," uviedla. Avšak Rusko šesťkrát zablokovalo v Bezpečnostnej rade OSN rozhodnutie o riešení sýrskej otázky. Haleyová dodala, že Spojené štáty nedovolia režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada pokračovať v nasadzovaní chemických zbraní na "masové vraždenie".

"USA sú pripravené znovu zaútočiť na Sýriu v reakcii na ďalší chemický útok," varovala americká delegátka.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval členské štáty, aby si zachovali od vzniknutej situácie odstup a "vyhli sa eskalácii" napätia. Vyjadril sklamanie nad tým, že sa Bezpečnostná rada nedokázala zhodnúť na účinnom mechanizme proti použitiu chemických zbraní v Sýrii, informovala stanica BBC. 

Guterres sa domnieva, že udalosti v Sýrii si vyžadujú politické a nie vojenské riešenie. Zdôraznil nutnosť, aby členské štáty konali dôsledne v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom.

Britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová uviedla, že účasť jej krajiny na intervencii v Sýrii mala "humanitárny" charakter a bola zákonne odôvodnená. "Sýrsky režim zabíja vlastných ľudí už sedem rokov," zdôraznila Pierceová s tým, že použitie chemických zbraní je "vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti".

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová uviedla, že schopnosť sýrskeho režimu vyrábať a uskladňovať chemický arzenál sa po sobotňajšom zásahu "výrazne oslabila". "Operácia bola úspešná. Ciele boli vybrané veľmi starostlivo. Medzi zúčastnenými silami nedošlo k žiadnym incidentom," povedala Parlyová.

Komentáre ( 0)