14. 04. 2018 09:19 , článok bol aktualizovaný 15. 04. 2018 00:00 | PARÍŽ/TASR

Na Sýriu vypálili cez 100 striel, veľa z nich zneškodnil sýrsky protivzdušný systém

Presné čísla o počte vypálených a zostrelených striel sa zatiaľ líšia.

Pilot britského Tornada kontroluje zbrane na stíhačke po zásahu v Sýrii.
Pilot britského Tornada kontroluje zbrane na stíhačke po zásahu v Sýrii. Foto: TASR/MoD via AP/ Cpl L Matthews

Sýrske systémy protivzdušnej obrany zostrelili vyše 65 rakiet, ktoré v sobotu vystrelili na Sýriu Spojené štáty, Británia a Francúzsko. Podľa spravodajskej stanice BBC o tom informovalo sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii.

Podľa SOHR boli terčom útokov aj dve výskumné strediská v Damasku, sklady pridružené k 4. divízii Republikánskej gardy na vojenskom letisku Mezzeh v Damasku, sklady v oblasti mesta Kiswa južne od Damasku a vedecko-výskumné stredisko na okraji mesta Homs.

Náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálplukovník Sergej Rudskoj predtým uviedol, že sýrske systémy protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelili 71 zo 103 striel s plochou dráhou letu.

Podľa jeho slov tieto útoky nepôsobili obete na životoch a sýrske vojenské zariadenia, na ktoré USA, Británia a Francúzsko zaútočili, majú len malé škody. Poznamenal, že systémy zostrelili všetky strely, ktoré smerovali na štyri kľúčové sýrske letecké základne.

Rudskoj ďalej uviedol, že ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii sa do obrany nezapojili. Dodal, že Rusko dosiaľ - na naliehanie Západu - neposkytlo Sýrii svoje najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany S-300, ale teraz tento krok prehodnotí.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu informovalo, že žiadna z rakiet pri útoku Západu voči Sýrii neprenikla do zón chránených ruskou protiraketovou obranou. Rusko má dve vojenské zariadenia v Sýrii - leteckú základňu Humajmím a námornú základňu Tartús.

Sýrska armáda potvrdila, že niektoré jej stanovištia boli zasiahnuté raketami vypálenými v noci na sobotu americkými, britskými a francúzskymi silami. Podľa sýrskej armády bolo vypálených 110 rakiet.

Vo vyhlásení armády sa uvádza, že došlo k materiálnym škodám vo výskumnom centre v Barze, severovýchodne od Damasku. Sýrskej obrane sa podľa vyhlásenia podarilo zostreliť väčšinu rakiet po tom, ako čelila útoku s "vysokou účinnosťou".

Rusko o útoku vedelo vopred

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že sobotná spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované.

Uviedla, že útoky boli zamerané na "hlavné výskumné centrum" sýrskeho programu chemických zbraní a na "dve dôležité výrobné lokality".

Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yva Le Driana operácia necielila na sýrskych spojencov alebo civilistov, ale na vládu prezidenta Bašára Asada pre jej údajné využitie chemických zbraní. Sýrska vláda popiera, že by ich použila, pripomína agentúra AP.

Trump reaguje

Stanovisku k útoku spojencov zverejnil na Twitri aj americký prezident Donald Trump. Ocenil prístup Francúzska a Veľkej Británie a misiu označil za splnenú.

A perfectly executed strike last night. Thank you to France and the United Kingdom for their wisdom and the power of their fine Military. Could not have had a better result. Mission Accomplished!

- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14. apríla 2018

Zdroj: Twitter/Donald Trump

 

 
 

Trump hovoril s Mayovou a Macronom po útokoch v Sýrii

Americký prezident Donald Trump hovoril v sobotu s lídrami Francúzska a Spojeného kráľovstva o spoločnej vojenskej operácii týchto troch krajín v Sýrii z uplynulej noci. S odvolaním sa na oznámenie Bieleho domu o tom informuje agentúra AP.

Trump hovoril individuálne s britskou premiérkou Theresou Mayovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom po leteckých úderoch, ktoré mali potrestať režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada za chemický útok proti civilistom v meste Dúmá pri Damasku.

Lídri sa podľa Bieleho domu zhodli, že vzdušné útoky v Sýrii "boli úspešné a potrebné na odradenie" použitia chemických zbraní v budúcnosti.

Americký viceprezident Mike Pence predtým povedal, že Spojené štáty urobili morálne správnu vec, keď v odvete za útok na civilistov udreli na sýrske zariadenia súvisiace s chemickými zbraňami.

Pence uviedol, že letecký úder bol úspešný a bez hlásených civilných obetí. Operácia podľa neho "významne narušila" a "zdegradovala" potenciál sýrskeho režimu, pokiaľ ide o chemické zbrane, pričom misia bola "úplne splnená".

Viceprezident tiež zdôraznil, že Trump dal jasne najavo pripravenosť USA "pokračovať v tomto úsilí". Damask tak bude čeliť dôsledkom, ak znova použije chemické zbrane.

Komentáre ( 0)