Správy z vášho kraja:
15. 04. 2018 19:57 | NEW YORK/TASR

Lajčák je naďalej zásadne proti použitiu chemických zbraní za akýchkoľvek okolností

Mesto Dúmá sa stalo minulý týždeň miestom údajného chemického útoku, ktorý podnietil USA, Britániu a Francúzsko k útokom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák pozorne sleduje posledný vývoj situácie v Sýrii vrátane spoločnej vojenskej operácie Spojených štátov, Británie a Francúzska.

"Sýria v súčasnosti predstavuje najväčší problém pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Predseda vo svetle tejto humanitárnej tragédie, ktorá v Sýrii stále pokračuje, vyzýva na obnovenie diplomacie, rozsiahle rokovania a zdvojnásobené úsilie dosiahnuť politické riešenie. Predseda tiež vyzýva všetky strany, aby zachovali umiernenosť a dialóg," uviedol  hovorca predsedu Valného zhromaždenia OSN Brenden Varma.

"Predseda upozorňuje, že členské štáty na základe Charty OSN poverili Bezpečnostnú radu hlavnou zodpovednosťou za uchovávanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. V tomto ohľade predseda dúfa, že členovia Bezpečnostnej rady čo najskôr nájdu zhodu ohľadom danej záležitosti," vyhlásil pre TASR Varma.

"Miroslav Lajčák je naďalej zásadne proti použitiu chemických zbraní za akýchkoľvek okolností a prízvukuje, že ich nasadenie proti nevinným civilistom je vojnovým zločinom a závažným porušením medzinárodného práva. Všetky takéto prípady by sa mali okamžite vyšetriť a páchatelia musia byť stíhaní," uzavrel hovorca.

Sýrske mesto Dúmá sa stalo minulý týždeň miestom údajného chemického útoku, ktorý podnietil USA, Britániu a Francúzsko k uskutočneniu sobotných leteckých a raketových útokov v Sýrii. K týmto útokom došlo niekoľko hodín pred tým, ako mali na miesto údajného chemického útoku doraziť inšpektori z OPCW.

Útoky boli podľa oficiálnych zdrojov zúčastnených krajín zamerané na "hlavné výskumné centrum" sýrskeho programu chemických zbraní a na "dve dôležité výrobné lokality". Sýria i jeho spojenec Rusko boli o operácii vopred informovaní. Pri zásahu, ktorý trval približne hodinu a pol, nedošlo k žiadnym úmrtiam.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?