Správy z vášho kraja:
16. 04. 2018 11:10 | DAMASK/pg

Preživší chemického útoku v Sýrii opísali hrôzu, ktorú zažili. Prajú si Asadovu smrť

Chemický útok eskaloval do napätia medzi Západom, ktorý obvinil sýrsky režim a jeho spojencov.

Zúfalstvo v sýrskej Dúme.
Zúfalstvo v sýrskej Dúme. Foto: Profimedia.sk

Predmestie sýrskeho Damasku, mesto Dúma. Pred týždňom v nedeľu (8.4.) tam údajne podľa aktivistov, záchranárov a zdravotníkov došlo k chemickému útoku, pri ktorom zomrelo najmenej 40 ľudí.

Preživšie rodiny teraz prvýkrát prehovorili, čo sa dialo, keď režim prezidenta Bašara Asada údajne zaútočil chemickými zbraňami.

Medzi dvoma smrťami

Posledné štyri mesiace života v Dúme žila Umm Nour so svojimi sedemročnými dcérami, dvojičkami, v pivnici.

Pod zemou boli aj vtedy, keď sa údajný chemický útok odohral. „Niekto zakričal chemikálie. Vtedy som mala pocit, akoby zo mňa niekto vysal život," uviedla pre CNN. Rýchlo sa snažili dostať na vyššie poschodie.

„Akoby sme boli medzi dvoma smrťami. Nižšie poschodia zasiahli chemické zbrane, tie horné zase zasahovali rakety," uviedla. Teraz sa nachádzajú v utečeneckom tábore pri tureckých hraniciach. „Čo nám urobil Asadov režim je zločinom, musia ho zastaviť," dodala.

Jej dcéry už teraz vedia, čím chcú byť. Lekárkami, aby mohli zachraňovať zranené deti.

Nech zasiahnu Bašara

Osemnásťročná Malak v náručí držala svoje štvormesačné bábätko. „Nech zasiahnú Bašara, možno nás to oslobodí," povedala.

Aj oni sa nachádzali počas útoku v pivnici. „Začali sme zvracať, v ústach som mala hlieny, nemohla som prestať kašlať. S manželom a druhým dieťaťom sa nám podarilo dostať do kliniky, kde nám dali vodu a kyslík," dodala.

V utečeneckom tábore sa spolu s nimi nachádzajú ďalšie rodiny, ktoré počas sedem rokov trvajúceho konfliktu prišli o svojich najbližších.

Farize (68) za ten čas pochovala príbuzných, ako si dokáže spomenúť. Medzi nimi synov a dvoch vnukov. „Piatky boli dni, keď sa celá rodina zišla spolu. Bolo to vtedy, keď všetci ešte žili," dodala.

Odveta Západu

Údajný chemický útok eskaloval do napätia medzi Západom, ktorý obvinil sýrsky režim a jeho spojencov.

Francúzsko, Veľká Británia a USA cez víkend podnikli útoky na ciele v Sýrii spojené s tamojším programom chemických zbraní.

Americká spoločnosť špecializujúca sa satelitné snímky vydala obrázky strediska v Damasku pred a po náletoch. Centrum sa údajne podieľa na výrobe chemických zbraní.

Stredisko pred útokom
Stredisko pred útokom Foto: TASR
 

Stredisko po útoku.
Stredisko po útoku. Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?