26. 04. 2018 10:47 , článok bol aktualizovaný 26. 04. 2018 17:03 | DĚČÍN/idnes.cz

Otrávení a poleptaní: Únik jedovatej látky z českej chemičky si vyžiadal jednu obeť a 15 zranených

Muža oživovali na mieste úniku, popoludní však na následky zranení skonal na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Profimedia.sk

Prvú obeť si vyžiadal štvrtkový únik jedovatej látky fenol, ku ktorému došlo ráno pri nehode v areáli firmy Chemotex - výrobcu priemyselnej chémie, kozmetiky a drogérie v Děčíne na severozápade Českej republiky.

S odvolaním sa na zdravotnícke zdroje o tom informovali české elektronické médiá.

"Z cisterny nákladného vozidla unikol na plochu fenol. Niekoľko ľudí sa nadýchalo," uviedol už skôr hovorca hasičov Lukáš Marvan.

Obeťou je muž, ktorý bol jedným z dvoch vážne zranených spomedzi - podľa aktualizovaných údajov - celkove 16 osôb, ktoré sa nadýchali toxickej látky, respektíve ktoré fenol poleptal.

Muža oživovali na mieste úniku, popoludní však na následky zranení skonal na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Dve ženy zostávajú na tejto jednotke v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem po tom, čo sa nadýchali výparov fenolu, avšak nemajú evidentné ťažkosti.

Fenol, ktorý firma využíva pri výrobe chemických špecialít, sa mimo areál nedostal, okolie tak nekontaminoval. Chemotex, v ktorom pracuje okolo 90 ľudí, dočasne pozastavil výrobný proces.

Havária sa stala po pol ôsmej v areáli firmy CHEMOTEX v mestskej časti Boletice na Továrenskej ulici. Zranení sú prevažne zamestnanci firmy. CHEMOTEX má viac než dvadsaťročnú skúsenosť s výrobou v oblasti priemyselnej chémie, kozmetiky a drogérie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?