Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

07. 05. 2018 14:47 | LONDÝN/pg

Vražedné násilie v Londýne musí skončiť, nalieha matka, ktorej zastrelili syna

Medzi aprílom 2017 a marcom 2018 zomrelo v hlavnom meste Veľkej Británie násilnou smrťou 157 ľudí.

Pretana Morgan volá po zastavení násilia, ktoré jej zobralo syna.
Pretana Morgan volá po zastavení násilia, ktoré jej zobralo syna. Foto: Profimedia.sk

Cez víkend prišli v britskej metropole o život ďalší štyria ľudia, čím sa zapísali do desivej štatistiky pokračujúcej vlny násilia v Londýne.

Pre trúchliacu matku Pretanu Morganovú to však bola posledná kvapka, keď jej oznámili, že telo jej 17-ročného syna Rhyhiema našli bez známok života na ihrisku v štvrti Southwark. 

 

S kamarátmi hral futbal, keď ho v sobotu večer (5.5.) zasiahli guľky a spôsobili mu zranenia nezlučiteľné so životom. Nepatril do žiadneho gangu, chcel sa stať architektom.

„Nech je smrť môjho chlapca poslednou a nech je príkladom pre všetkých. Nech sa už to konečne skončí," apelovala Pretana na kompetentných. 

Rhyhiem sa stal obeťou násilnej vlny v Londýne.
Rhyhiem sa stal obeťou násilnej vlny v Londýne. Foto: Profimedia.sk
 

Simon Messinger dohliadajúci na poriadok v štvrti Southwark uviedol, že rozmáhajúce sa násilie oprávnene vyvolalo obavy a rýchlo sa rozvíjajúce vyšetrovanie stále napreduje. Starosta Londýna Sadiq Khan zároveň odmietol prijať, že sa nič nedá robiť s hrozivým nárastom násilných trestných činov.

Ani nie 24 hodín po tom, čo zastrelili Rhyhiema, zranenia utrpeli ďalší dvaja chlapci. Pri útoku nožom zase zranili 22-ročnému muža, dvaja iní muži zomreli cez víkend pri ďalšom útoku nožom, informovala BBC.

Podľa oficiálnych štatistík z apríla, oproti minulému roku vraždy v Londýne stúpli o 44 percent. Medzi aprílom 2017 a marcom 2018 zomrelo v hlavnom meste Veľkej Británie násilnou smrťou 157 ľudí.

Za prvých sto dní tohto roku pritom zomrelo 52 ľudí, teraz ich je už viac ako 60. Bývalý príslušník Metropolitnej polície Leroy Logan uviedol, že čoraz viac mladých ľudí je verbovaných do radov rôznych gangov a nepriateľských skupín.

Pre BBC Radio 4 uviedol, že hlavným kľúčom na zastavenie tohto trendu je vzdelanie mladých ľudí. Kriminológ Anthony Gunter zase povedal, že vláda situáciu nezvláda a netuší, čo sa reálne na uliciach odohráva.

 

Komentáre ( 0)