Správy z vášho kraja:
09. 05. 2018 10:29 , článok bol aktualizovaný 09. 05. 2018 17:57 | PARÍŽ/TASR

Jadrová dohoda s Iránom ešte nie je mŕtva. Zachrániť sa ju pokúsi Európa

Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude hovoriť so svojím iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním.

USA odstúpili od dohody z roku 2015.
USA odstúpili od dohody z roku 2015. Foto: TASR

Jadrová dohoda s Iránom z roku 2015 "nie je mŕtva", hoci sa USA rozhodli od nej odstúpiť, vyhlásil v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. Dodal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte v priebehu stredy (9.5.) bude hovoriť so svojím iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním.

"Dohoda nie je mŕtva. Američania od nej odstúpili, ale dohoda stále existuje," povedal Le Drian. Cituje ho agentúra Reuters. Jeho názor zdieľa i francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý uviedol, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od tejto dohody bolo chybou a USA by sa nemali považovať za "ekonomického policajta".

 

Le Drian ďalej vyhlásil, že Francúzsko - ako aj iné krajiny - si je vedomé toho, že existujú aj iné bezpečnostné otázky, než je jadrová kapacita Iránu, konkrétne jeho program vývoja balistických striel. Tieto otázky by sa však podľa neho mali riešiť bez toho, aby došlo k vypovedaniu prelomovej jadrovej dohody.

Le Drian dodal, že na budúci týždeň sa bude konať stretnutie iránskych a európskych predstaviteľov z Francúzska, Británie a Nemecka. Spresnil, že na tejto schôdzke sa zúčastnia aj predstavitelia ropného gigantu Total a ďalších spoločností, ktoré majú v danom regióne veľké ekonomické investície.

"Áno, je tu reálne riziko konfrontácie. Dúfam, že nepôjde o prekážku v mierovom procese," povedal Le Drian pre rozhlasovú stanicu RTL ohľadom Trumpovho rozhodnutia odstúpiť od dohody.

Slovensko je znepokojené rozhodnutím USA

Slovensko je znepokojené rozhodnutím USA odstúpiť od tzv. dohody o jadrovom programe Iránu (JCPOA) a opätovne zaviesť súvisiace americké sankcie. Informoval o tom hovorca rezortu diplomacie Peter Susko. Slovensko bude podľa neho svoj ďalší postup koordinovať s partnermi z EÚ. Cieľom má byť zachovanie dohody.

"Sme naďalej presvedčení, že JCPOA je potvrdením efektivity medzinárodnej diplomacie pri riešení bezpečnostných výziev v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia a že dohoda aj naďalej spĺňa svoj účel zaručiť výlučne mierový charakter jadrového programu Iránu," vyhlásil Susko a pripomenul, že plnenie jadrových záväzkov Iránu bolo opakovane potvrdené Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.

Práve pochybnosti o účinnosti dohody boli jedným z dôvodov, prečo americký prezident Donald Trump v utorok 8. mája od dohody odstúpil. Trump vyhlásil, že jadrová dohoda nikdy nepriniesla a nikdy neprinesie mier.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Česko súhlasí s Európou

Česko súhlasí so štátmi Európskej únie, že dohoda o jadrovom programe Iránu (JCPOA) je dôležitým nástrojom na znižovanie rizika šírenia jadrových zbraní a denuklearizáciu regiónu, ktoré chce ČR v spolupráci s partnermi aj naďalej presadzovať. V reakcii na oznámenie Spojených štátov, že odstupujú od dohody s Iránom, to v stredu uviedol český minister zahraničných vecí v demisii Martin Stropnický.

"Ministerstvo zahraničných vecí ČR zároveň zdieľa obavy spojencov z iránskeho balistického programu a aktivít, ktoré neprispievajú k stabilizácii regiónu. To sú oblasti, ktorými sa medzinárodné spoločenstvo musí naďalej zaoberať a urgentne riešiť," napísal na Twitteri Stropnický.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?