10. 05. 2018 06:00 | BUKUREŠŤ/TV Markíza

Antiočkovacia kampaň si vyberá svoju daň. Epidémia osýpok v Rumunsku zabila desiatky ľudí

Odporcovia stále tvrdia, že očkovanie poškodzuje mozgové bunky a dráždi imunitný systém.

Očkovanie.
Očkovanie. Foto: TV Markíza

Antiočkovacia kampaň si vyberá svoju daň. V Rumunsku si epidémia osýpok vyžiadala už 52 obetí. Najnovšie podľahlo ochoreniu len 4-ročné dieťa.

Rumunsko je na tom v rámci Európskej únie najhoršie. Kampaň proti očkovaniu sa šíri najmä na sociálnych sieťach a stále je veľa rodičov, ktorí jej veria. Navyše ju podporili aj televízne osobnosti aj nadácie blízke pravoslávnej cirkvi.

Tvrdia, že očkovanie poškodzuje mozgové bunky a dráždi imunitný systém. Lekári dlhodobo upozorňujú na to, že sú to nezmysly. Napriek tomu je v Rumunsku stále mimoriadne populárny Nemec, ktorý roky tvrdí, že osýpky ako vírus vôbec neexistujú a preto proti nim deti očkovať ani netreba.

Osýpky pri tom poznáme už stovky rokov. Je to vírus, ktorý je viditeľný pod mikroskopom, dokážeme jasne určiť jeho prítomnosť.

Len za posledný týždeň evidujú v Rumunsku 280 nových prípadov osýpok. Epidémia vypukla už pred rokom a pol. Potom utíchla. Teraz to ale vyzerá tak, že sa opäť vracia. Paradox je, že obeťami sú často aj deti zodpovedných rodičov, ktorí svoje ratolesti chceli dať zaočkovať - ale nestihli to, pretože vakcína sa deťom podáva až v jednom roku.

Dve nedávne obete, ktoré mali len zopár mesiacov, sa nakazili v jasliach alebo v nemocnici, kde sa pohybuje veľa neočkovaných detí a nákaza sa tam rýchlo šíri.

Problém s osýpkami hlásia viaceré krajiny. V Prahe pred mesiacom vyhlásili epidémiu. Hneď po Rumunsku majú najviac prípadov v Taliansku. Tamojšie úrady už proti nezodpovedným rodičom aj zakročili. Ich deti nezoberú do škôlky ani do školy a navyše dostanú aj pokutu 500 eur.

 


Komentáre ( 0)