Správy z vášho kraja:
10. 05. 2018 07:47 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2018 10:28 | TEL AVIV/TASR

Iránske sily vypálili rakety na Golanské výšiny, izraelská armáda útočila na ciele Iránu v Sýrii

Ide o najvážnejšiu vojenskú konfrontáciu medzi týmito rivalmi v poslednom čase, zhodnotila agentúra AP.

Izraelské lietadlo F-15.
Izraelské lietadlo F-15. Foto: TASR

Izraelská armáda podnikla v noci na štvrtok nálety na desiatky iránskych vojenských cieľov v Sýrii v reakcii na odpálenie iránskych rakiet na izraelské vojenské pozície na Golanských výšinách. Oznámila to vo štvrtok izraelská armáda.

Ako zhodnotila agentúra AP, ide o najvážnejšiu vojenskú konfrontáciu medzi týmito rivalmi v poslednom čase.

Najvážnejší pokus o útok

Sýrske systémy protivzdušnej obrany vystrelili desiatky protiraketových striel, žiadne izraelské lietadlo napriek tomu nepoškodili, povedal podľa správy agentúry AP hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus.

Dodal, že predchádzajúca raketová paľba bola "najvážnejším pokusom" iránskych zložiek al-Kuds o útok na Izrael. Štyri z týchto rakiet boli zostrelené a žiadna zo zvyšných nezasiahla izraelské ciele.

Izrael podľa vyhlásenia armády odvetne zaútočil na zariadenia na skladovanie zbraní, logistické centrá, stanovištia logistiky a rozviedky, ktoré používajú elitné iránske jednotky v Sýrii.

Pri odvetných náletoch zničili tiež niekoľko sýrskych systémov protivzdušnej obrany.
Izraelská armáda predtým informovala, že iránske sily umiestnené v Sýrii vypálili približne 20 rakiet na armádne pozície Izraela v susediacej oblasti Izraelom kontrolovaných Golanských výšin.

Minimálne škody

Izraelské obranné systémy "niektoré" z rakiet zachytili a škody na izraelskej strane boli minimálne. Izrael taktiež nezaznamenal žiadne obete na životoch, povedal po tomto incidente Conricus.

Izrael v uplynulých mesiacoch opakovane varoval, že nebude tolerovať žiadnu trvalú vojenskú prítomnosť iránskej armády v Sýrii.

Irán vyslal tisíce príslušníkov svojich jednotiek do Sýrie, aby bránili vojská tamojšieho prezidenta Bašára Asada. Izrael sa podľa AP obáva, že Irán využije Sýriu ako štartovaciu pôdu na útoky voči Izraelu.

Neľútostná reakcia

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman oznámil, že armáda zasiahla v noci na štvrtok "takmer všetky" miesta s iránskou infraštruktúrou v Sýrii.

Lieberman zdôraznil, že Izrael neľútostne zareagoval na bezprecedentný raketový útok iránskych síl v Sýrii proti židovskému štátu, proti jeho vojenským pozíciám na Golanských výšinách, ku ktorému došlo v noci na štvrtok už skôr. Podľa slov ministra nikto v Izraeli neutrpel pri iránskom útoku zranenia a všetky iránske rakety buď armáda zachytila a zneškodnila, alebo nedoleteli do cieľa.

Minister obrany na každoročnej bezpečnostnej konferencii v pobrežnom meste Herzlija, severne od metropoly Tel Aviv, takisto povedal, že "keď na nás prší, ich zaplaví".
Izrael podľa vyhlásenia armády odvetne zaútočil na sklady zbraní, logistické centrá a stanovištia logistiky a rozviedky, ktoré používajú elitné iránske jednotky al-Kuds v Sýrii.

Pri odvetných náletoch zničil Izrael aj niekoľko sýrskych systémov protivzdušnej obrany.
Izrael zaútočil na desiatky iránskych cieľov v Sýrii a odpovedal tak na spomínané raketové ostreľovanie izraelských pozícií na Golanských výšinách iránskymi oddielmi al-Kuds.

Išlo o dosiaľ najvážnejšiu vojenskú konfrontáciu medzi oboma zarytými nepriateľmi, Izraelom a Iránom, a o najväčšiu vojenskú operáciu Izraela v Sýrii od vojny z roku 1973.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?