Správy z vášho kraja:
16. 05. 2018 06:20 | SOUL/TASR

Líder KĽDR hrozí zrušením summitu s prezidentom USA

Mimoriadne očakávané historické stretnutie Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa má konať 12. júna.

Donald Trump a Kim Čong-un sa mali stretnúť v júni, teraz je to neisté.
Donald Trump a Kim Čong-un sa mali stretnúť v júni, teraz je to neisté. Foto: TASR

Predstaviteľ Severnej Kórey v stredu vyhlásil, že jeho krajina nemá záujem o summit so Spojenými štátmi, ak bude stáť na "jednostranných" požiadavkách, aby sa Pchjongjang vzdal jadrových zbraní. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Severná Kórea (KĽDR) ešte možno znovu zváži, či sa zúčastní na summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ak budú USA trvať na tom, aby sa vzdala nukleárnych zbraní, dodal diplomat Kim Kje-kwan.

Mimoriadne očakávané historické stretnutie Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa má konať 12. júna, pripomenula britská spravodajská stanica BBC na svojej webovej stránke.

Stretnutie sa naplánovalo práve preto, že Severná Kórea oznámila, že je pripravená vzdať sa programu na vývoj jadrových zbraní. Avšak Sever v utorok zrušil rozhovory s Južnou Kóreou, pretože ho rozhnevalo jej spoločné vojenské cvičenie so Spojenými štátmi.

Severokórejské štátne médiá v stredu citovali námestníka ministra zahraničných vecí Kim Kje-kwana, ktorý povedal, že ak "nás USA budú tlačiť do kúta a jednostranne požadovať, aby sme sa vzdali jadrových zbraní, už viac nebudeme mať záujem o rozhovory a budeme uvažovať, či prídeme na blížiaci sa summit KĽDR-USA".

Komentáre ( 0)