Správy z vášho kraja:
16. 05. 2018 07:41 | SOUL/TASR

KĽDR zrušila rozhovory s Južnou Kóreou

Ako dôvod uviedli prebiehajúce spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl.

Lídri Severnej a Južnej Kórey Kim Čong-un a Mun Če-in.
Lídri Severnej a Južnej Kórey Kim Čong-un a Mun Če-in. Foto: File TASR/Korea Summit Press Pool via AP

Južná Kórea vyjadrila ľútosť nad jednostranným rozhodnutím Severnej Kórey zrušiť medzikórejské rozhovory plánované na stredu a vyzvala Pchjongjang, aby sa čo najskôr vrátil k dialógu. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA ešte v utorok napísala, že Pchjongjang zrušil rokovania na vysokej úrovni so Soulom a ako dôvod uviedol prebiehajúce spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl. Severná Kórea zároveň pohrozila zrušením summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, ktorý sa má podľa plánu konať 12. júna.

Podľa Severnej Kórey spoločné manévre amerických a juhokórejských ozbrojených síl s názvom Maximum Thunder sú nácvikom invázie do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a provokáciou v čase utužovania medzikórejských vzťahov.

Južná Kórea oznámila, že spoločné vojenské cvičenie s USA bude pokračovať

Hovorca ministerstva obrany povedal, že spoločné manévre majú predovšetkým zlepšiť schopnosti pilotov a nie sú nácvikom útoku.

Predstavitelia Severnej a Južnej Kórey mali v stredu diskutovať o následných opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli 27. apríla na historickom medzikórejskom summite. Toto zrušené stredajšie stretnutie sa malo konať na južnej strane pohraničnej dediny Pchanmundžom (tzv. Dedinka prímeria) v demilitarizovanej zóne Kórejského polostrova.

Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie vo vyhlásení ohľadne zrušenia rozhovorov uviedol: "Je to poľutovaniahodné, pretože jednostranný krok Severu odložiť medzikórejské rozhovory na vysokej úrovni z dôvodu každoročných spoločných leteckých cvičení Južnej Kórey a USA nezodpovedá duchu a účelu dohôd dosiahnutých lídrami oboch krajín."

Vo vyhlásení Soulu sa ďalej uvádzalo: "Vláda je stále pevne odhodlaná verne plniť Deklaráciu z Pchanmundžomu a vyzýva Sever, aby sa čo najskôr vrátil k rokovaniam o mieri a prosperite Kórejského polostrova." Vyhlásenie sa odvolávalo na dohody dosiahnuté počas summitu z 27. apríla, na ktorom sa zúčastnili lídri oboch krajín - juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un.

Komentáre ( 0)