Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 06:10 | KÁHIRA/TASR

Európa je spoluzodpovedná za násilie páchané na migrantoch v Líbyi, tvrdí Amnesty International

Podľa nej bolo v uplynulých dvoch mesiacoch najmenej 2600 migrantov preradených do takýchto centier, kde podľa výpovedí čelia mučeniu a týraniu.

Migranti sa sťahujú z tábora v Calais.
Migranti sa sťahujú z tábora v Calais. Foto: TASR

Európske krajiny zdieľajú zodpovednosť za stovky migrantov zadržané líbyjskými orgánmi a posielané do "zanedbaných zadržiavacích centier". Uviedla to v stredu medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Podľa AI bolo v uplynulých dvoch mesiacoch najmenej 2600 migrantov preradených do takýchto centier, kde podľa výpovedí čelia mučeniu a týraniu. Európske krajiny podporili aktivity líbyjských úradov na zastavenie prílevu migrantov, ktorí utekajú pred vojnami a chudobou z afrických a blízkovýchodných krajín. A práve to Európanov robí zodpovednými za násilie, ktoré na migrantoch páchajú líbyjské sily, konštatuje Amnesty International.

Líbyu sužuje bezzákonnosť a vláda milícií od roku 2011, keď v povstaní prišiel o život diktátor Muammar Kaddáfí. V dôsledku chaosu sa z tejto severoafrickej krajiny stal hlavný tranzitný bod pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy.
Krajina je rozdelená medzi dve súperiace vlády - jednu v metropole Tripolis a druhú v Tobruku na východe.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?